Ek Yerleştirme yapacaklar dikkat!

Eylül 17, 2013

Son rötuşları yapılan Ek Yerleştirme kılavuzu bu hafta ÖSYM’nin web sitesinde yayınlanacak. Yeni kurulan bölümlerin kontenjanlarıyla birlikte 100 bin kişi üniversiteye adım atacak.

Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla üniversitelere yaklaşık 672 bin kişinin yerleştiği (örgün), 36 bin lisans ve 76 bin önlisans olmak üzere toplam 109 bin kontenjanın boş kaldığı anlaşıldı. Yerleşenlerden bazılarının kesin kayıt yaptırmaması nedeni ile boşalan kontenjanlar ve yeni kurulan bölümlerin kontenjanları da eklenecek olursa, ek yerleştirme döneminde adayların önünde yaklaşık 200 bin boş kontenjan olacağını söyleyebilir. Kesin sayılar ek yerleştirme kılavuzunun önümüzdeki günlerde yayınlanması ardından netleşecek.

Geçen seneki verilere bakıldığında 2012’de lisans ek kontenjanlarının devlette %38, vakıfta %24’ünün, önlisans ek kontenjanlarının ise devlette %65, vakıfta %52’sinin dolduğu anlaşılıyor (Tablo1). Benzer oranların bu sene sürmesi halinde yaklaşık 100 bin kişinin ek yerleştirmeyle üniversiteli olacağını sonucuna varılıyor.

Mühendislik İlk Sırada

25 Temmuz’da sonuçlanan ilk yerleştirme ardından boş kalan lisans kontenjanları ile ilgili detayları sizler için derledik. Puan türlerinde mühendislik puan türü olan MF-4 ilk sırada yer alıyor. Mühendislikler içinde jeoloji, çevre ve bilgisayar mühendislikleri en çok boşluk kalan bölümler olarak dikkat çekiyor. Devlet üniversiteleri arasında Selçuk vakıflarda ise Avrasya Üniversitesi listenin başında bulunuyor.

Önlisans kontenjanları ile ilgili detaylar ise aynı şekilde Tablo 6, 7, 8 ve 9’da yer alıyor. Puan türü olarak boşluklar YGS-6 ve YGS-1’de yoğunlaşırken, meslek olarak muhasebe ve vergi uygulamaları, işletme yönetimi ve bilgisayar programcılığı ek yerleştirme için adaylara önemli fırsat oluşturuyor.

Daha fazla Güncel
Motosikletler bu kez umut olmak için sürülecek!

Henüz 13 yaşında ama Yüksek Lisans yapıyor!

Altın Koza’ya görkemli açılış

Kapat