102 Yaşındaki Hanife Nene Üretmeye ve Çiftlik Yapmaya Devam Ediyor


Üretmekten ziyade tüketmenin daha değerli olduğu günlerdeyiz. Bu süreç dahilinde, insanların isteklerine cevap verebilecek olan pek çok çalışma sunuluyor. Kolay yoldan para kazanmak için her geçen gün çok daha farklı çalışmalar üzerinde duruluyor.

 

Hanife Gezgin nene ise tam aksini yapanlardan. Çünkü o hem 102 yaşında, hem de güçlü bir şekilde çalışıyor.

 

Eski toprak tanımına tam uygun

Ancak “eski toprak” dediğimiz bir önceki kuşak hala üretmenin gücüne inanıyor. Onlardan biri de 102 yaşındaki Yörük Ninesi Hanife Gezgin. Muğla’nın Milas ilçesinde yaşayan Hanife Nine yaşı bir asrı geçse de hala kayıtlı olarak çiftçilik yapıyor, üretiyor. Devlet desteğinden de yararlanan çifti Hanife Nine, yaşının getirdiği zorluklara rağmen işini şevkle yapıyor, gençleri ise enerjisiyle kıskandırıyor. Zeytin ağaçlarının bakımını yapıyor, bahçesini çapalıyor, keçileri ve koyunları güdüyor, tüm günlük ihtiyaçlarını kendisi gideriyor. “Emeksiz yemek olmaz.” diyor ve örnek bir yaşam sergiliyor. Uzun ömrünü ise doğal beslenmeye ve yaşamaya borçlu olduğunu söylüyor.

Çalışmanın gücüne uymak

Çalışmanın gücüne uymak deyimini en iyi şeklide ön plana çıkaracak olan Hanife nine, gücünü emekten ve topraktan aldığını söylüyor. Bu emeği ve çalışmayı görenlerin kıskanmaması elde değil doğrusu.

 

Biz de buradan kocamın bir alkış ve tebrik sunuyor, saygıyla ellerinden öpüyoruz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR