12 Yaşındaki Dahi Çocuk Tanmay Bakshi


Hindistan kökenli Tanmay Bakshi ile tanışmış mıydınız? Tanımıyorsanız hemen kendisini tanıtalım. Çünkü kendisi dünyadaki en akıllı çocuklardan birisi. Öyle ki yaşıtları zamanını bilgisayar oyunlarıyla harcarken, Bakshi IBM’de yapay zeka üzerine çalışmalar yapıyor. Ayrıca kendisi dünyadaki en genç yazılımcılardan birisi.

Bakshi’nin bilgisayara ve programcılığa olan tutkusu daha 5 yaşındayken oyunlarla başlamış. Ardından bilgisayara karşı merakı başlamış. Ne mutlu ki babası Bakshi’nin bu merakını hemen keşfetmiş ve ona yardımcı olmuş. Bakshi programlama ile ilk buluşması FoxPro, Visual Basic gibi basic düzeydeki dilleri deneyerek olmuş.

Bekshi ilk büyük uygulamasını ise 8 yaşındayken tasarlamış. Ardından bir yıl sonra ise küçük çocuklara çarpma tablosunu öğretmeye yarayan tTables ismindeki uygulamasını geliştirerek iOS platformunda piyasaya sürmüş. Ve Bakshi on iki yaşına geldiğinde IBM’in en genç programcısı olma unvanını kazanmış. Hatta Bakshi sistemlerinde bir hata bile tespit etmiş.

Bakshi’de yok yok bu arada. Kendisi programcı, yazılımcı olduğu kadar bir yazar ve öğretmen de aynı zamanda. Öyle ki iOS platformu için uygulama geliştirmek isteyenlere Hello Swift adında bir kitap yazmış. Bitti mi? Hayır! Kendisi ikinci kitabını yazmaya hazırlanıyormuş.

Bakshi’nin tabii yaşıtları gibi  geleneksel eğitim almaya imkanı yok. Bu nedenle iki buçuk yıldır evde eğitim almakta. Kendisi kodlama yapmadığı zamanlarda YouTube için video hazırlıyor. Hatta ve hatta yazılım firmalarında konuşmacı olarak bile yer alıyor.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR