14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun!


Tıp bayramınız kutlu olsun. Bir süre 12 Mayıs tarihinde kutlanan ve 1976 yılından itibaren 14 Mart tarihinde kutlanmaya başlanan tıp bayramı sadece 14 Mart tarihinde değil 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlanıyor. İşte tıp bayramının tarihçesi. 

Her gün sağlık çalışanlarının hastalar tarafından uğradıkları şiddet olaylarını haberlerde ya da çeşitli platformlarda görüyoruz. Devlet hastanelerinde ve sağlık ocaklarında çalışan doktorlar gün içerisinde çok fazla hasta ile ilgilenmek zorunda kalıyor. Bu gibi sorunlar sağlık personellerinin yaşadıkları en büyük sorunların başında geliyor. Peki ülkemizde 14 Mart’ta kutlanan ve sağlık çalışanlarının sorunları karşısında farkındalık uyandırmayı amaçlayan 14 Mart Tıp Bayramı neden kutlanıyor. 

II. Mahmut döneminde 14 Mart 1827 tarihinde, hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaya başlanmıştır. 

İlk kutlama 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altında olan İstanbul’da gerçekleşmiş ve o gün tıbbiye 3. Sınıf öğrencisi olan Hikmet Boran’ın önderliğinde tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece tıp bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır.

Tıp bayramı 1929 – 1937 yılları arasında 12 Mayıs günü kutlanmaya başlamıştır. 12 Mayıs tarihi Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için Tıp Bayramı yapıldı. Ancak kısa süre içerisinde yeni uygulamadan vazgeçildi ve tıp bayramı tekrardan 14 Mart tarihinde kutlanmaya başlandı. 

Tıp bayramı dünyanın farklı yerlerinde farklı tarihlerde kutlanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde 30 Mart 1842 tarihinden itibaren kutlanan tıp bayramı Hindistan’da 1 Temmuz tarihinde kutlanır. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı