15 Yeni Üniversite Açılırken Bazı Üniversiteler Bölünecek!


Hükümet, 15 yeni üniversite kurulması ile ilgili  meclise bir  tasarı sundu. Sunulan tasarı ile İstanbul Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi’nin bölüneceği belirtildi. Tasarı ve üniversiteler ile ilgili tüm detaylar!

Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) kararnamelerde bazı kanun hükmünde değişikli yapılmasına dair yaptığı kanun tasarısı TBMM’ye geldi. Kanun tasarısı Başbakan Binali Yıldırım imzasından geçti.

Kurulacak Yeni Üniversiteler

TBMM’ye gelen kanun tasarısıyla birlikte, Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya, Kütahya Sağlık, Malatya Turgut Özal, İstanbul İbni Sina, Ankara Hacı Bayram Veli, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, Tarsus, Trabzon, Kayseri ve Kahramanmaraş İstiklal Üniversiteleri adlarıyla 13 yeni üniversite kurulacağı belli oldu. Bu üniversitelere yönelik kadrolar kurulacağı duyuruldu.

İzmir Tınaztepe ve İstanbul Tuna Üniversiteleri adıyla vakıf üniversitelerinin kurulacağı ve bazı üniversitelerin isimlerinin değişeceği de açıklandı.

Bölüneceği Açıklanan Üniversiteler

Verilen tasarı ile İstanbul Üniversitesi,  Gazi Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin bölüneceği açıklandı.

Bu üniversitelerden bölünecek bazı fakültelere başka fakülteler eklenerek 10 yeni üniversite daha kurulacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada İnönü Üniversitesi’nin öğrencilerinin ikiye bölünerek Turgut Özal Üniversitesi’nin kurulacağını söylemişti. Çıkarılan bu tasarı ile üniversitelerin bölünmesi ve kurulacak yeni üniversiteler resmileşecek.

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR