20’li Yaşlarda Depresyona Girenlere Kimsenin Söylemediği 10 Şey


İyi zamanlarınız, kötü zamanlarınız olacak

20’leriniz konusunda bilmeniz gereken en önemli şey bu bir deneyim dönemidir. Hatalar yoktur, tecrübeler vardır. Bu dönemlerde hem yükseldiğiniz dönemler hem alçaldığınız dönemler olacaktır. Kayıplarınızın üzerinde çok durmayın. Zamanı gelince ailenizin yanından taşınıp kendi ailenizi kurmanız gerekecek, o noktada işler daha karışacak fakat buna izin verecek vaktiniz olmayacak. Depresyona girdiğiniz zaman, acı sonsuza kadar sürecekmiş gibi gelir fakat asla sonsuza kadar sürmez.

Baskı ve yalnızlık

20’li yaşlarında insanın üzerinde çok baskı vardır. İşinizde, ilişkinizde, parasal durumunuzda ve aile ilişkilerinde 30 yaşınıza gelmeden önce bir başarı yakalamak istersiniz. Depresyon yüzünden bu imkansız görünebilir, asla bir şey başaramayacağınızı düşünürsünüz. Yalnızlık bazen iyidir, fakat aynı zamanda sizi çok boğabilir. Her zaman başka bir perspektiften bakmayı denemelisiniz.

Mantıksız öfke

Depresyon ve endişe bütün gününüzü bozabilir. Bazen sırf şampuanınız bitti diye sinir krizleri geçirebilirsiniz. Bunun gününüzü mahvetmesine izin vermemelisiniz, yetişkinliğe geçerken bu kadar ufak şeylere takmak iyi değildir.

Kendini sahte hissetmek

Depresyon genel olarak insanın kendini değersiz hissetmesiyle alakalı bir durumdur. Yaptığınız her şeyi hor görüp kendinizi bir türlü affetmezsiniz. Sürekli olarak edindiğiniz başarının yalan olduğuna inanırsınız. Çok geç olmadan kendinizi bu negatif spiralden kurtarmalısınız.

Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak

belirlenir. Tabii ki bunların kutlanması önemlidir fakat herkesin bir şeyler kutlayıp sosyal medyada paylaştığını görünce insan ister istemez kendini başkalarıyla karşılaştırmaya başlar. Herkes size daha iyi görünür, herkes size daha başarılı gelir. Öyle olmasa bile, bu sizin için öyledir.

Kavanoz hissiyatı

Bazen depresyonu bir kavanozun içinde olmaya benzetiriz. Sanki insanlara kavanozun camından bakıyormuş gibi hissedersiniz. Beyninizin nasıl çalıştığını istediğiniz kadar bilin, depresyonunuzu yine de engelleyemezsiniz. Kendinizle hayata dahil olmak için savaş verir durursunuz.

Geriye dönmek

İnsanlar depresyondan etkilendiklerinde, özellikle 20’li yaşlardayken sürekli olarak başladıkları yere geri döndüklerini hissederler. Fakat kendinizi bir an önce bütün hatalarınızla kabul etmeniz gerekiyor. Depresyon sizin hatanız değil ve bundan utanmamalısınız.

Uykusuzluk

Uykusuzluk depresyondan kaynaklanır. Uyku sorunu çekiyorsanız büyük ihtimalle sizi uyutmayan bir şeyler var demektir. Herkes uykusuzluğu ile başka şekillerde başa çıkar. Günümüzde internetin olması ise uyuduğumuz süreyi zaten azalttı, artık kimse burada uyumuyor.

Sıkıntı

Depresyon sıkıntılıdır. Evde kaldıkça evde sıkılırsınız, dışarıda sıkılırsınız. Haftalarca aynı yatakta aynı kıyafetlerle yatarsınız sıkılırsınız. Bunu aşmak, sıkılmamaya başlamak ve keyif almak ise gerçekten kolay bir süreç değildir.

Sadece hayatınızı yaşamaya devam edin

Akıl sağlığınız ile ilgili ne kadar konuşursanız konuşun, onu daha iyi hale getirecek tek kişi sizsiniz. Bazı insanlar bir gün uyandıklarında iyileşirler, bazıları ise ilaçlar kullanır. İnsanların bununla boğuşması türlü türlü şekillerde olabilir. Yalnız hissetmeyin, çünkü yalnız değilsiniz. Depresyonunuz bitecek, bir gün geri gelebilir fakat sizi sonsuza kadar kontrol altında tutamaz.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı