2017 Öğrenci Yurtları Yönetmeliği


Özel öğrenci yurtları yönetmeliği değiştirildi. Yeni yönetmeliğe göre yurtlar gaz, yangın ve elektrik güvenliği için denetlenecek.

Adana’nın Aladağ İlçesi’nde, ortaokulda okuyan kız öğrencilerinin kaldığı Özel Kız Öğrenci Yurdu’nda elektrik sisteminden çıkan yangın sonrası 12 kişinin ölmesi sonucu özel yurtlarla ilgili düzenleme gündeme geldi. Ruhsat verme yetkisi Belediyelerden alınarak Milli Eğitim Bakanlığı’na verildi.  

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ve Resmi Gazetede yayımlanan yeni yönetmeliğe göre özel yurt denetimleri daha sıkı yapılacak. Çıkarılan yeni yönetmeliğe göre yurtlar öğretim yılına başlamadan gaz ve elektrik tesisatı, yangın güvenliği açısından yetkili birimler tarafından denetlenecek.
Bu düzenlemelerin yanı sıra yurt açma ruhsatı alanlar Türkçe isim kullanmak zorunda kalacak. Kurumun amacına ve düzeyine uygun olmayan ve Türkçe haricinde başka dilde isimler kabul edilmeyecek.
Yeni çıkarılan yönetmelikte yer alan başka bir bilgi de yurt yöneticileri hakkında. Yurt yönetmeliğinde yer alan bilgiye göre yurt yöneticilerine üniversite mezunu olmak zorunluluğu getirildi. Bunun yanında yurt müdürleri ve müdür yardımcıları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimlere katılıp yönetici sertifikası almak zorunda.
Mevcut yurtların yeni yönetmelik koşullarını yerine getirmeleri için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 1 Ağustos 2019’a kadar zaman tanındı.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı