2018 Üniversite Almanca Öğretmenliği Bölümü Tanıtımı


almanca öğretmenliği bölümü

Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrenci adayları için bölüm seçimlerinde daha sağlıklı karar verebilmeleri adına üniversite bölümlerini daha yakından tanıyalım. Bu yazımızda Almanca Öğretmenliği Bölümü hakkında bilgi veriyoruz.

2018 yılında üniversite sınavlarına girecek öğrenci adaylarının kafasını kurcalayan en önemli soru hangi bölüm. Bizde sizlere bölümleri tanıtarak bu sorularınızın cevaplarını bulmanızı ümit ediyoruz. Anlatmaya çalışacağımız bölüm Almanca Öğretmenliği Bölümü.

Almanca öğretmenliği bölümünün amacı orta öğretim kurumlarına Almanca öğretmeni yetiştirmektir. Bilindiği üzere İngilizce’den sonra uluslararası ticari alanda, ilişkiler arasında Almanca’nın önemi çoktur. Özellikle bilişim sektörünü hedefliyorsanız Almanca biraz daha önem kazanıyor. Kaldı ki birçok lisede İngilizce ile birlikte Almanca eğitim de verilmektedir. Bu da Almancanın ve Almanca Öğretmenliği bölümünün önemini gerek ülkemizde, gerek ise uluslararası alanda göstermektedir.

Peki Almanca Öğretmenliği mezunlarının iş alanları neresidir, nerelerde çalışabilirler?

Almanca dilinin birinci ya da ikinci yabancı dil olarak okutulan tüm ilk ve orta öğretim kurumlarında ve diğer eğitim kurumlarında Almanca Öğretmenliği mezunları görev alabilir. Bununla birlikte Almanya ile ticari işbirliği olan özel sektörün ilgili alanlarında çalışabilir, yine turizmin de çeşitli alanların da iş bulabilir. Ayrıca mezun öğrenci kendini geliştirerek çevirmenlik yapabilmektedir. Yine de tavsiyemiz bir Erasmus programına kendinizi kayıt ettirmeniz ve Almanca konuşulan bir ülkede bir kaç ay bulunmanız, kültürel birikim ve aksan kazanmanız için faydalı olacaktır.

Almanca Öğretmenliği bölümü hangi fakültede yer alır?

Almanca Öğretmenliği bölümü Eğitim Fakültesi çatısı altında yer almaktadır. Bu bölümün yanı sıra fakültede Fransızca Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Özel Eğitim, Okulöncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği gibi bölümler de yer almaktadır.

2017 Almanca Öğretmenliği Bölümü Taban Puanları sıralamasına göre Almanca Öğretmenliği bölümleri sıralamasının ilk 5 sırası şu şekilde:

  • Uludağ Üniversitesi Almanca Öğretmenliği
  • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Almanca Öğretmenliği (Almanca)
  • Anadolu Üniversitesi Almanca Öğretmenliği
  • Gazi Üniversitesi Almanca Öğretmenliği
  • Ondokuz Mayıs Üniversitesi Almanca Öğretmenliği

Bu sıralamanın aşağı yukarı 2018 Almanca Öğretmenliği Taban Puanları listesinde de bu şekilde olmasını beklemekteyiz.

2018 Üniversite sınavlarında tüm öğrencilere başarı diliyoruz, umarız tüm hayatınıza yön verecek bu önemli sınavda tüm öğrencilerin mutlu olacakları bölümlere girebilmelerini temenni ediyoruz.

 


Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR