2018 yılının en çok turist çeken ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?


2018 yılının en çok turist çeken ülkeleri belli oldu! Turizm dünya genelinde tüm ülkeler için en büyük ekonomik gelirlerden biri. Turistler gittikleri ülkelerde binlerce dolar para bırakıp o ülkenin tanıtımına da katkı sağlayabiliyorlar. Hal böyle olunca her ülke turistleri kendilerine çekmek için farklı pazarlama stratejileri uyguluyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da küresel turizm raporları açıklandı ve 2018 yılının turist şampiyonu açıklandı!

Fransa

Fransa bu yıl 82.6 milyon turist ağırlayarak 2018 yılının turist şampiyonu oldu ve milyarlarca dolar gelir elde etti.

ABD

Turizm deyince akla gelen ilk ülke olan Amerika Birleşik Devletleri hemen hemen her turizm türünden gitmeyi isteyeceğiniz en mükemmel yerleri bünyesinde barındırıyor. Bu yıl çektiği turist sayısı ise 75.6 milyon.

İspanya

Avrupa’nın 2. si olan İspanya küresel çapta da 2. liği ABD ile paylaşıyor diyebiliriz. 75.6 milyon ziyaretçiyle İspanya, ABD ile birlikte en çok ziyaret edilen 2. ülke konumunda.

Çin

Çin 59.2 milyon ziyaretçi ile listede 4. sırada ve yukardaki ülkelerle arasında epey fark var.

İtalya

Tarihin beşiği İtalya listenin olmazsa olmazı. Bu yıl İtalya’nın tarih kokan şehirlerinde gezen turist sayısı 52.4 milyon.

Birleşik Krallık

Londra başta olmak üzere İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda bu yıl 35.8 milyon turist ağırlamış.

Almanya

İlk etapta turistler için cazip bir ülke gibi durmasa da Almanya 2018’de tam 35.6 milyon turist ağırlamış.

Meksika

Amerika kıtasından bir diğer turist cenneti ülke olan Meksika 35 milyon ziyaretçiyle 8. sırada.

Tayland

Taylan’a bu yıl giden 32.6 milyon turistin en çok ilgi gösterdiği yerler arasında Bangkok Büyük Sarayı, Phi Phi Adaları ve Phang Hga Koyu yer alıyor.

TÜRKİYE

Türkiye 2018’de bir önceki yıla göre yükselen grafiğiyle tam 30 milyon turist ağırladı. Türkiye’nin turist rekortmenleri listesinde yer alması hiçbirimizi şaşırtmasa da 2016 yıllarından sonra yaşanan düşüşün geride kalması herkesin yüzünü güldürüyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR