2018 YKS’de ‘Soru İptali’ Üzerine ÖSYM’den Açıklama

ÖSYM Başkanı Özer, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) tüm oturumlarının soru ve cevaplarını yayımladıklarını, şu ana kadar herhangi bir soru iptalinin olmadığını söyledi.


Bu yıl ilk kez uygulan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 30 Haziran ve 1 Temmuz'da yapıldı. Sınav sonrası tüm oturumların soru ve cevapları ÖSYM'nin internet sitesinde erişime açıldı. 

Soru iptali yok

Özer, "YKS'nin tüm oturumlarının sınav sorularını ve cevap anahtarlarını 1 Temmuz Pazar akşamı internet sitemizden yayımladık. Şu ana kadar herhangi bir sorunun iptali söz konusu değil" dedi.

"Bu sınav lojistik olarak ÖSYM'nin gerçekleştirdiği en büyük sınav"

ÖSYM Başkanı Özer, üniversite giriş sınavlarının önceki yıllarda farklı tarihlerde gerçekleştirildiğini, YKS'nin ise bu yıl ilk kez aynı hafta sonu yapıldığını belirterek tüm süreçlerin buna göre organize edildiğini söyledi.

Özer, "Çok büyük bir organizasyon gerçekleştirdik. 4 milyon 548 bin 224 sınav kitapçığı ve cevap kağıdı basıldı. 150 bin sınav evrakı kutusu kullanıldı. Sınav evraklarının naklinde 428 TIR ve 1 uçak kullanıldı. Sınav evraklarının kent içi nakliyesinde 6 bin 500 araç kullanıldı. Üç oturumda toplam 14 bin 867 sınav binası kullanıldı. Yine üç oturumda toplam 243 bin 56 sınav salonu kullanıldı. Bu sınav şu ana kadar lojistik olarak ÖSYM'nin tarihinde bir hafta sonunda gerçekleştirdiği en büyük sınav organizasyonudur. YKS'nin tüm oturumları herhangi bir sorun yaşanmadan tamamlandı" diye konuştu. 

Engeli veya sağlık sorunu olan adaylara 81 ilde özel destek

Özer, engeli, sağlık sorunu veya özel durumu olan adayların kablolu, kablosuz iletişimi kesilmiş özel salonlarda sınava alındığını belirterek, "2017'de bu durumdaki adaylar, sadece 14 ilde bu hizmetten yararlanıyorlardı. Bu yıl bu hizmeti 81 ilde de verdik. Dolayısıyla bu durumda olan adaylar başka illere gitmek zorunda kalmadan, kendi illerinde sınava rahatlıkla girebildiler" dedi. 

Özer, özel sağlık sorunu olan 2 adayın her türlü güvenlik önleminin alınmasının ardından evlerinde, bir adayın da hastanede sınava alındığını kaydetti.

Sınav evraklarının hazırlanması için 40 gün kapalı kaldılar

Sınav evraklarının hazırlanması, basımı ve paketlenmesi 40 gün sürdü. 

Özer, bu sürenin ÖSYM tarihinde kullanılan en uzun kapalı alan süresi olduğuna işaret ederek, "Bu süre, ÖSYM'nin 44 yıllık tarihinde kullanılan en uzun kapalı alan süresidir. Uzmanlarımız ve matbaa çalışanları, her türlü iletişimi kesilmiş kapalı ortamda 40 gün geçirdiler. Ramazan Bayramı'nda da kapalı alandaydılar. Çok büyük fedakarlık gösterdiler. Bu arkadaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum" dedi. 

ÖSYM, sınav sonuçlarını 31 Temmuz'da açıklayacak. 

[zombify_post]Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR