2030’lu yıllardan sonra icra edilecek meslekler henüz icat edilmedi!


2030’lu yıllardan sonra icra edilecek meslekler şimdiden bilinse günümüzün jenerasyonunu o mesleklere yönlendirmek mümkün olurdu. Lakin bundan hepi topu 10 yıl sonra icra edilecek mesleklerin %85’ini henüz bilmiyoruz.

Günümüzde pek çok popüler meslek olduğu gibi 10 yıl sonra da popülerleşecek ve bir ihtiyaç haline gelecek pek çok meslek olacak. Ancak henüz bu mesleklerin büyük bir çoğunluğunu bilmiyoruz. Çünkü 10 yıl gibi kısa bir süre sonra teknolojinin ilerleyeceği seviyeden ötürü ortaya çıkacak popüler meslek gruplarından henüz haberimiz bile yok!

Gelecek Enstitüsü tarafından ortaya atılan iddiaya göre 2030’lu yıllarda icra edilecek meslekleri tahmin etmemiz imkansıza yakın. Enstitü günümüzden 10 yıl sonrası için hangi mesleklere ihtiyaç duyulacağını ve bu mesleklerin ne gibi yetenek ve beceri istediğine yönelik araştırmalar yapıyor. Araştırmacılardan Rachel Maguire günümüz çalışanlarının ve önümüzdeki yıllarda da çalışmayı planlayanların kendilerini sürekli eğitmeleri ve yenilemeleri gerektiğini söylüyor.

Maguire, 2030’lu yıllardan sonra günlük hayatımızın bir parçası olacak yapay zekalı asistanların insan beyninin yetersiz kaldığı durumlarda da işi üstleneceğini söylüyor. Bundan sonraki yıllarda insanlar yapay zekalı asistanlarla aynı ofisi paylaşacak ve birlikte çalışacak.

Şu an aklımızın ucuna bile gelmeyen ve günümüzde bir ihtiyaç olmayan pek çok meslek önümüzdeki on yıllar içerisinde türeyecek. Yeni teknolojiler bizim sosyal hayatımızı bile etkileyecek. Maguire bu konudaki endişelerini de paylaşıyor:

“Teknolojinin ileride sahip olacağımız meslekleri bize dayatacağı bir gelecek, beni korkutuyor. İnsanların yaşam kalitesini iyileştirmek için bu teknolojileri nasıl uygulamaya geçirmemiz gerektiğine odaklanmalıyız.”


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR