2030’lu yıllardan sonra icra edilecek meslekler henüz icat edilmedi!


2030’lu yıllardan sonra icra edilecek meslekler şimdiden bilinse günümüzün jenerasyonunu o mesleklere yönlendirmek mümkün olurdu. Lakin bundan hepi topu 10 yıl sonra icra edilecek mesleklerin %85’ini henüz bilmiyoruz.

Günümüzde pek çok popüler meslek olduğu gibi 10 yıl sonra da popülerleşecek ve bir ihtiyaç haline gelecek pek çok meslek olacak. Ancak henüz bu mesleklerin büyük bir çoğunluğunu bilmiyoruz. Çünkü 10 yıl gibi kısa bir süre sonra teknolojinin ilerleyeceği seviyeden ötürü ortaya çıkacak popüler meslek gruplarından henüz haberimiz bile yok!

Gelecek Enstitüsü tarafından ortaya atılan iddiaya göre 2030’lu yıllarda icra edilecek meslekleri tahmin etmemiz imkansıza yakın. Enstitü günümüzden 10 yıl sonrası için hangi mesleklere ihtiyaç duyulacağını ve bu mesleklerin ne gibi yetenek ve beceri istediğine yönelik araştırmalar yapıyor. Araştırmacılardan Rachel Maguire günümüz çalışanlarının ve önümüzdeki yıllarda da çalışmayı planlayanların kendilerini sürekli eğitmeleri ve yenilemeleri gerektiğini söylüyor.

Maguire, 2030’lu yıllardan sonra günlük hayatımızın bir parçası olacak yapay zekalı asistanların insan beyninin yetersiz kaldığı durumlarda da işi üstleneceğini söylüyor. Bundan sonraki yıllarda insanlar yapay zekalı asistanlarla aynı ofisi paylaşacak ve birlikte çalışacak.

Şu an aklımızın ucuna bile gelmeyen ve günümüzde bir ihtiyaç olmayan pek çok meslek önümüzdeki on yıllar içerisinde türeyecek. Yeni teknolojiler bizim sosyal hayatımızı bile etkileyecek. Maguire bu konudaki endişelerini de paylaşıyor:

“Teknolojinin ileride sahip olacağımız meslekleri bize dayatacağı bir gelecek, beni korkutuyor. İnsanların yaşam kalitesini iyileştirmek için bu teknolojileri nasıl uygulamaya geçirmemiz gerektiğine odaklanmalıyız.”


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı