20’li Yaşlarda Kadınların İlişkilerden Çıkardığı 9 Değerli Ders


Evet arkadaşlar. Konumuz bu kadar önemli. 20’li yaşların öncesinde ve başında; seks, flört ve ilişkiler hakkında çok az şey bilirken 27’lere doğru iyileriyle kötüleriyle birçok tecrübe ediniyoruz.

Sizin de muhtemelen tecrübe ettiğiniz, okurken “evet!” diyeceğiniz, bilmiyorsanız da birazdan öğreneceğiniz; ilişkilerden çıkarılması gereken 9 ders için aşağıya ilerleyin!

1. Lise aşkı yalan

Birçoğumuz lisede ilişkiye başlarken, hayatımızda “o” dediğimiz kişiyi bulduğumuzu zannederiz. Ergenliğin etkisinin hala devam ettiği bu dönemlerde özellikle hormonların etkisiyle duygulardaki karmaşanın bu dönemi bulanık hale getirdiğini söylesek yanlış olmaz. Çok yoğun duygular hissedilir ya da hissedildiği düşünülür. Ancak o ilişki bittiğinde bu düşüncelere öyle güleriz ki..E tabii lisede başladıkları ilişkiyi yıllarca sürdürebilen çiftler de var, ne diyebiliriz ki, tebrikler!

 

2. Aşk tek başına yeterli değil


16’lı yaşlarda çoğunlukla aşkın yeterli olduğunu düşünürüz, fakat işin aslının böyle olmadığını ileriki yaşlarda anlarız. Sırf aşık olunduğu için ilişkiyi ayakta tutmaya çalışmak kadar yıpratıcı çok az şey vardır. Maalesef aşk ilişkideki sorunları çözmek için yeterli değil.

3. Olgunluk


Karşınızdaki kişinin olgun olmamasından şikayetçi olduğunuzda onu değiştirmek için çabalamayın, ona ilişki dersleri vermeye çalışmayın. Çünkü maalesef kendinizi yormaktan başka bir şey elde edemeyeceksiniz…

 

4. Tutku


Fırtınalı ilişkiler eğlenceli ve çekici görünüyor olabilir, ancak uzun vadede bundan kurtulmanız gerekiyor. Kavga etmek ve bağrışmak tutku değildir, işin tuzu biberi de değildir; sadece duygusal istismardır, sizi yormak ve yıpratmaktan başka bir işe yaramaz.

 

5. İlk Görüşte Aşk


Kitaplardan, filmlerden ve dizilerden ne kadar özenirsek özenelim böyle bir şey yok..Maalesef çarpışmayacaksınız, kitaplarınız yere düşmeyecek ve ilk görüşte birbirinize aşık olmayacaksınız. Zaten tanımadığınız bir insana aşık olamazsınız, o ancak bir yanılsamadır. İlk görüşte aşık olduğunuzu düşündüğünüz insan bir süre sonra sizin beklentilerinizi karşılayamayacak, çünkü ona değil kafanızda yarattığınız hayali karaktere aşık olmuş olacaksınız. Yani “ilk görüşte aşık oldum” ilişkileri düşünülenin aksine sağlıksız.

6. Erkekler ve Cinsellik


Belki kendinize sormuşsunuzdur, belki de arkadaşlarınızdan duymuşsunuzdur ama elbette duymuşsunuzdur “Benimle seks için mi beraber?” sorusunu. “Erkekler aşık olamaz, sadece seks yapmak isterler” gibi bir genelleme yapmak doğru değil. Bunun için öncelikle kendi isteklerinizi gözden geçirmeniz gerekiyor. Sizi sevmeyen biriyle birlikte olma düşüncesi sizi çok rahatsız ediyor ve istemiyorsanız önce partnerinize sorun, sormaktan çekinmeyin, kendinizi yiyip bitirmeyin. Cevabına inanmıyor, kuşkuyla yaklaşıyor ya da yalan söylediğini düşünüyorsanız hislerinize güvenin; ayrıca güvenmediğiniz biriyle zaten birlikte olmayın.

 

7. Arkadaş


İlişki içerisindeyken, partnerinizi hayatınızın merkezine yerleştirmeyin, onun vazgeçilmez olduğunu düşünmeyin. Günlerimi onunla geçirmezsen elimden kaçıp gider düşüncesiyle hareket edip bütün vaktinizi ona ayırmaya çalışmayın. Bu, ayrılmanız gerektiğinde işlerinizi zorlaştırmakla beraber arkadaşlarınıza az vakit ayırmanıza ve onları kaybetmenize neden olabilir. Kaybedilen arkadaşların değeri ise ilişki bittikten sonra anlaşılıyor…

8. Kendini sev


Bir insanın kendini sevmeden başka bir insanı sevmesi mümkün değil, mümkün olsa bile bu ilişkinin sağlıklı olabilmesi imkansız. Kendinizi sevin, kendinize güvenin, kendinizi kimseye muhtaç hissetmeyin çünkü partneriniz sizin ona muhtaç olduğunuzu düşüncesine kapıldığında davranışları elbet değişiyor..

 

9. Kendin ol


İlişkilerde önemli olduğu varsayılan şeylerden biri de “taktik yapmak”. Çoğunlukla karşımızdaki insanı kendimize daha çok yaklaştırmak için yaptığımız “taktik”ler bizim gerçek kimliğimizi yansıtmıyor olabilir. Çoğu zaman arkadaşlarımıza “şimdi ne yapayım, ne yazayım” sorularını sorar onlardan fikir almaya çalışırız. Ya da gerçekten istemediğimiz halde “şöyle yaparsam böyle olur” diyerek hareket ederiz. Ancak bu taktikler ileride daha büyük problemler yaratabilir. Karşınızdakine kendinizi olmadığınız biriymiş gibi tanıtıp, sonrasında farklı davranırsanız çok büyük anlaşmazlıklar ortaya çıkacaktır.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR