3 ay sonra dünyaya gök taşı çarpabilir!


Bilim insanlarının araştırmaları doğrultunda önümüzdeki 3 ay içerisinde Dünya’ya bir futbol sahası büyüklüğünde Göktaşı çarpabilir.

 

Avrupa Uzay Ajansı‘ndan bilim insanlarının söylediklerine göre, 2006 QV89 adı verilen Göktaşı 9 Eylül 2019 tarihinde Dünya’ya çarpabilir. ESA’nın servis ettiği bilgiler doğrultusunda bahsi geçen bu Göktaşı tamı tamına 50 metre çapa sahip olduğunu görüyoruz. Neredeyse bir futbol sahası büyüklüğündeki bu meteorun Dünya’ya çarpma ihtimalide hesaplandı. ESA’dan bilim insanları tarafından yapılan modelleme ve simülasyonda bahsi geçen meteorun Dünya’ya çarpma olasılığı ise 7000’de 1 olarak açıklandı.

 

Bunun yanı sıra bilim insanları, 29 Ağustos 2006‘de keşfedilen meteorun 50 metrelik hacmi nedeniyle Dünya’ya çarpması sonucunda ciddi bir hasara yol açacağını da belirtti. Bildiğiniz üzere, Dünya’ya çok sayıda meteor düşüyor. Fakat, bu meteorların hacmi nedeniyle gezegenimize pek bir zarar vermiyor. Ancak, nadiren de olsa Dünya’ya düşen bazı meteorlar büyük çaplı hasarlara sebep olabiliyor. Buna örnek olarak ise, 1908 yılında Rusya’da bulunan Podkamennaya Tunguska nehri yakınlarındaki bir ormanı yerle bir eden meteoru gösterebiliriz.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR