3D Baskı Yöntemiyle Sağırlık Tedavisi!


Geleceğin teknolojileri arasında gösterilen 3D baskı yöntemi sağlık sektöründe yeni ufuklar belirlenmesini sağlıyor. Son olarak 3D baskı yöntemi sayesinde sağırlık tedavisi mümkün oldu. İşte 3 boyutlu yazıcı sayesinde gerçekleştirilen sağırlık tedavisi.

Güney Afrika’daki Pretoria Üniversitesi’nde Kulak Burun Boğaz doktoru olan Profesör Mashudu Tshifularo, ekibiyle birlikte tıp dünyasında ilk olabilecek bir operasyon için kollarını sıvadı. Steve Biko Hastanesi’nde gerçekleştirilen operasyon, duyma yetisini kaybetmiş bir bireyin hasar görmüş kemik parçalarının yenileriyle değiştirilmesini amaçlıyordu. 

Tıp dünyasında ilk olarak gerçekleştirilen operasyon 35 yaşındaki bir hasta üzerinde gerçekleştirildi. Bir araba kazasında orta kulağı tamamen hasar gören hastanın bu durumu hem kendisi hem de tıp dünyası için bir dönüm noktası oldu. Hasar gören kemik parçalarının yenileri 3D baskı teknolojisi sayesinde tam 3 yılda üretildi. Operasyonu gerçekleştiren ekip bu operasyonun pek ekonomik olmadığını da belirtiyor. 

3 yıllık bir hazırlığın ardından operasyonu başarıyla sonuçlandıran Profesör Tshifularo bu açıklamalarda bulundu. “Yalnızca hasarlı kemik parçalarını değiştirmek herhangi bir cerrahi müdahaleden daha az risk taşıyor” dedi. Operasyonun doğuştan işitme engelli olan kişilerde de uygulanabileceğini belirten Tshifularo, sözlerine şöyle devam etti: “Operasyon sırasında hasarlı parçaları yenileriyle değiştirirken endoskop kullanıyoruz. Bu da olabilecek en az yarayla ve en hızlı zamanda gerçekleşiyor. Şimdilik çok yüksek maliyetlerle gerçekleştirilebilen bu operasyonun her vatandaş için ulaşılabilir olması için çalışacağız. Bu denli gerekli bir operasyonun tüm devlet hastanelerinde gerçekleştirilebilir olması gerekiyor.”


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı