3D Yazıcılarla Böcek Evi Hazırlamak İster Misiniz?


Yeni dönem teknolojilerinden biri olan 3D yazıcılar, yaratıcılık zorlama konusunda oldukça büyük işlere imza atıyor. Bu süreçlere dair değişkenliği ve farklı beklentiyi ön plana çıkarabilirsiniz. Peki ama ne diyor bu yazıcılar?

Araştırmacılara göre evlerimizde ortalama 100 farklı böcek türü yaşıyormuş. Peki bu böcekler için bir şey yapıyor muyuz? tasarımcı Angelo Renna bu böcekler için 3D yazdırılmış evler üretmeye karar vermiş. Peki ama ne yapmış? Gelin bakalım.

Peer-J adlı bilimsel dergide yayımlanan canlı çeşitliliği araştırmasının sonuçlarına göre örümceklerden böceklere, kırkayaklardan kınkanatlılara evimizde yaşayan 100 kadar hayvan türü bulunuyor.

Bu bulgulara yanıt olarak Angelo Renna, doğal yaşam uzmanı Francesco Carrasso ile birlikte çeşitli yaşam alanları geliştirdi. Her biri 3D yazdırılmış olan bu yaşam alanları farklı türde böceklerin doğada inşa ettiği yuvalardan ilham alınarak hazırlandı.

Renna, geliştirdiği her bir 3D böcek evi modelini, Thingiverse sitesinde, internet üzerinden indirilebilir olarak sunmayı planlıyor.

Renna’nın aynı zamanda karbondioksit salınımını emen yapay ‘sünger dağı’ adlı bir bir projesi de bulunuyor.

 

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR