5 Dakikalığına Ölen İnsanların Hissettikleri 7 Durum


2011 yılında gerçekleşen bir olay sonrası New York Stony Brook Üniversitesi doktoru Sam Parnia ve operasyon ekibi ilginç bir çalışmaya imza atmaya karar vermiş. Sam Parnia ve operasyon ekibi birkaç dakikalığına ölen insanların yaşadıkları durumları araştırarak ortak 7 durumu ortaya koymuş. İşte ölen insanların yaşadığı 7 durum…

Elektroşok yöntemi ile 3 dakika sonra hayata döndürüldü. Kalbi duran hastaların yalnızca %16’sının hayata geri dönebiliyor.  Hayata döndürülen hastanın söyledikleri, odada bulunanları çok şaşırttı.

Doktorun iki kere ”Hastayı şoklayın!” dediğini duyan İngiliz hasta, ameliyat odasını tüm ayrıntısına kadar görmüş… Fakat bir fazlalıkla!

Beyne kan gitmediğinde bilincin kapandığını ve görme, duyma gibi yetilerin aktif olmadığını söyleyen tıbbi gerçeklerin aksine, hasta 3 dakika boyunca yaşadıklarını net bir şekilde hatırlıyordu.

Ameliyatın ardından kendine geldiğinde, üç dakika boyunca neler gördüğü ve hissettiği ile ilgili konuşan hasta; doktorun komutlarını biraz mekanik bir sesle de olsa çok net bir şekilde duyduğunu söyledi.

Vücudundan ayrılıp, odanın içindekilere dışarıdan bakabildiğini iddia eden hasta, kapının hemen önünde duran bir kadının olduğunu ve ona güven duyduğunu söyledi. ”Orada duruyordu, neden bilmiyorum ama ona güvenebileceğimi hissettim. Beni çağırıyordu, ama neden çağırdığına dair bir fikrim yok. Hemen ardından gördüğüm şey ise başımda bana eğilmiş halde duran hemşireler ve doktordu.”

Doktorların ve hemşirelerin kapının önünde her hangi bir kadının olmadığını söylüyor. 

Bu olayın gazetelere yansıması ile Sam Parnia ve ekibi, 4 yıl boyunca hayata geri döndürebildikleri hastalarla görüşmeler yapmaya başladı.

Sam Parnia ve ekibi, 4 yıl boyunca üniversite hastanesine gelen yaklaşık 2000 kalp krizi vakasının %16’sında hastaları hayata döndürdüler. Ekip hayata döndürdükleri her 3 hastadan biri ile sonrasında görüşmeler gerçekleştirdi. Bu 3-4 dakikalık ölüm hali esnasında hastaların birbirinden farklı 7 duruma şahit oldukları bilgisini elde ettiler.

1- Korku hissi

2- Hayvanlar ve/veya bitkiler görmek

3- Parlak bir ışık görmek

4- Şiddet ve işkence görmek

5- Deja-vu yaşamak

6- Aile üyelerini görmek

7- Geçirilen kalp ameliyatını detaylı şekilde görmek/hatırlamak

Araştırmacı ekip, bu yedi durumun; hastanın gördüğü eğitim, aile yaşantısı, dini inançları ve geçmiş hayat tecrübeleri ile birebir bağlantılı olduğu tezini ortaya koyuyor.
Yani araştırma ekibi bu durumun ”tamamen psikolojik” olduğunu düşünüyor. Ancak elbette tıp henüz bu olasılıkların nasıl yaşandığına dair kesin kanıtlar sunamıyor.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı