5. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali Başladı


Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film festivali

Bu yıl beşincisi düzenlenecek olan Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali kapsamında açılan Kısa Film Senaryo ve Kısa Film yarışmaları başladı. Her yıl 7 şehrin 7 İslam büyüğünü tema edinen festivalde, bu yıl Dünyaya mal olmuş, 7 Türk İslam Büyüğü konu alınıyor.

5. Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali, 7 şehirde yaşamış, 7 İslam büyüğünü tema almaktadır. Festival temaları her yıl değişmektedir. Dünyaya mal olmuş değerleri konu alan festivalde, tema edilen kişilerin, hayatlarından, düşüncelerinden, felsefelerinden, öğütlerinden esinlenerek uyarlanmış, günümüz ve /veya döneminde geçen kısa filmler ve kısa film senaryoları yarışmaktadır.

Dünyanın ilk tasavvuf filmleri festivali olan Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivalinde; Genç ve profesyonel senaristlerin eserleri beyaz perdeye taşınmaktadır.

Verilen temalar hakkında yazılan senaryolardan, her tema için bir birinci seçilerek, seçilen en iyi 7 senaryo, profesyonel bir ekip ile My Elit Yapım tarafından film haline getirilmektedir.

Kısa film kategorisinde ise, verilen temalar ile ilgili yönetmenlerin hazırladıkları kısa filmlerden, en iyi 7 film, 7. Sanat yazlık sinemasında gösterime alınarak, festival kapsamında en iyi 4 kısa film ödüllendirilmektedir.

Festival yarışmalarında senaryo kategorisinde yedi(7), kısa film kategorisinde dört (4) olmak üzere toplam, onbir(11) ödül verilmektedir.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

Başvurular yurt içinde www.7kisafilm.com  yurt dışı için www.7shortfilms.com  adresinden başvuru formunu doldurularak online olarak yapılıyor. Katılımcılar arasından 18 yaşından küçükler için muvafakatnameler ebeveynleri tarafından noter onaylı verilmeli , reşit katılımcılar için ise kendileri vermelidir. Yarışmaların katılım koşulları ve ayrıntılı bilgi web sitesinde mevcut olmakla birlikte yarışmaya katılım için yaş sınırı bulunmamaktadır.

SON BAŞVURU TARİHİ VE ÖDÜLLER

Festivalde 2 kategorideki yarışmalar kapsamında 11 ödül karşılığı 36.500 TL ödül veriliyor. Festival kapsamında açılan senaryo yarışmasında, verilen 7 konu ile ilgili 7 en iyi senaryo seçilecek. Senaryo birincilerine 2000 TL den toplamda 14.000 TL ödül verilecek. Maddi ödülün dışında, senaryo yarışmasında verilen 7 temanın birincilerinin eserleri, My Elit Yapım tarafından film haline getirilecek. Senaryo yarışması başvuruları 1 Mayıs 2018 de son bulacak.

Kısa film yarışmasında ise, verilen temalar ile ilgili başvuran en iyi 7 kısa film finale kalarak, gösterimlere alınacak. Halk gösterimlerinin ardından, kısa film kategorisinde en iyi 4 film ödüllendirilecek. Festivalde, en iyi Film 10.000 TL, en iyi 2. Film 7.500 TL, en iyi 3. Film 5.000 TL ve en iyi 4. Film mansiyon ödülü ile ödüllendirilecek.

FESTİVALİN BU YILKİ TEMALARI VE ŞEHİRLERİ

AHMED YESEVİ / Türkistan

MEVLANA CELALEDDİN-İ RUMİ/ Konya

SEYİD YAHYA ŞİRVANİ/ Bakü

ŞEYH EDEBALİ/ Bilecik

ŞEYH ŞABAN-I VELİ/ Kastamonu

ÜFTADE / Bursa

YUNUS EMRE/ Eskişehir

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR