669 Çocuğun Katledilmesine Canı Pahasına Engel Olan Kahraman Winton’ın Hikâyesi


Sir Nicholas Winton, adı ve kıymeti bilinmeyen bir kahraman. 669 çocuğun katledilmesini engelleyen bu koca yürekli insan, bu çocukları eşinden bile sakladı. Winton’ın eşi Gerete, yıllar sonra çatı katında bulduğu bir defterde, Winton’ın yapmış olduğu bu gizli kahramanlığı öğrenir ve ona bir sürpriz hazırlar. Bakalım bu sürpriz neymiş hep beraber öğrenelim. 

Sir Nicholas Winton, Yahudi bir ailenin çocuğu olarak 1909 yılında Londra’da doğdu.

Ailesi, Nicholas doğmadan iki yıl önce Almanya’dan Londra’ya taşınmıştı.

İngiltere’ye uyum sağlamak için Nicholas’ın ailesi Almanya’daki soyadlarını değiştirip Winton soyadını aldılar ve Hıristiyanlık dinini benimseyerek küçük oğlu Nicholas’ı vaftiz ettirdiler.

Nicholas’ın 29 yaşına kadar yaşantısında değişen hiçbir şey yoktu. Naziler Yahudi soykırımı yapmaya başladığı sırada her şey değişti…

Winton, soykırımlar başlar başlamaz Yahudi çocukların Naziler tarafından yok edilme tehlikesine karşılık merkezi Prag’ta olan ve faaliyetlerini gizlice yürüten bir yardım ve kurtarma heyeti kurdu. Almanya’da Naziler Yahudi evlerine gerçekleştirdiği kanlı saldırıyı gerçekleştirdikten sonra İngiltere Hükumeti ile bu konuda ortak hareket ederek Yahudi çocukları Almanya topraklarından çıkarmaya çalıştı.

Bu konuda önlerindeki en büyük engel, İngiltere’ye ulaşmak için Hollanda’dan hareket edecek olan feribotlara güvenli bir şekilde ulaşmaktı.

Nicholas bu konuda da yine cesareti ile hareket ederek çocukları sınırdan güvenli şekilde geçmelerini sağladı.

Birkaç kez çocukları bölgeden kurtardıktan sonra, 250 çocuğu sınırdan geçireceği son seferi sırasında, 1 Eylül 1939’da, Hitler aynı gün Polonya’yı işgal ederek savaşı resmi olarak başlattı.

Bölgedeki savaştan trenle kurtarılmaya çalışılan 250 çocuktan sadece ikisi sağ çıkabildi.

Nicholas, yapmış olduğu bu fedakarlıkları eşi Grete de dahil olmak üzere kimseye söylemedi.

Grete, 50 yıl sonra çatı katında bulduğu bir defter ile (bu defter bir nevi belge niteliğindeydi)  eşinin yaptığı kahramanlıktan haberdar oldu.

Grete, bulduğu defteri bir gazeteciye verdi. Kocasının yaptığı bu kahramanlık hikayesini herkesin bilmesi için ona bir sürpriz hazırlayan Grete, Nicholas’ı BBC’ye çıkardı.

Sir Nicholas, BBC ekranlarında bir programa konuk izleyici olarak katıldığını düşünüyordu ve hiçbir şeyin farkında değildi.

Eşi Grete ayrıca eşinin kurtarmış olduğu çocuklarla da iletişime geçerek onları da davet etmişti. Canlı yayında konuk olarak oturan kişiler de Nicholas’ın kurtardığı çocuklardı ama Nicholas’ın bundan haberi yoktu.

Winton’a gerçek açıklandığı zaman gözyaşlarına boğuldu. Hayatlarını kurtardığı çocuklar tek tek gelip Winton’a sarıldılar ve teşekkür ettiler.

Winton, 2015 yılında 106 yaşındayken yaşamını yitirdi.

Nicholas Winton, yapmış olduğu kahramanlıkla İngiltere ve Çek Cumhuriyeti başta olmak üzere, bir çok devletten ve kurumdan saygınlık ödülleri kazandı.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı