8 Madde ile Aşırı Düşünme ‘Hastalığından’ Kurtulup Anı YakalayınDoktor Kelly Neff’ten “Overthinking” diye tabir edilen aşırı düşünme hastalığından kurtulmak için sekiz maddede pekala faydası olacağını düşündüğümüz tüyolar hazırladık.


1. Öncelikle Bir Hastalığınız Olduğunu Kabul Edin


İlk yapmanız gereken şey aşırı düşünmekten mustarip olduğunuzu kabul etmek tabii ki. Kafanızın içinde dönüp duran düşünceler sizi mutlu bir hayat yaşamaktan alıkoyuyorsa; karar veremiyor, bir işi bitiremiyor, düzgün ilişkiler kuramıyorsanız bir probleminiz var demektir. Başınıza kötü şeyler geldiğinde olumsuz düşüncelere ve depresyona sürükleniyorsanız bir probleminiz var demektir. Geçmişte bir yerlerde takılı kaldıysanız, gelecekle ilgili sürekli endişeniz varsa ve bugünü yaşayamıyorsanız, yine, bir probleminiz var demektir.


Kafanızı kuma gömmek ve gerçekleri inkâr etmek durumu sadece daha kötü hale getirir. Eğer hâlâ bir probleminiz olduğundan emin değilseniz, en yakınlarınıza durumu bir danışın. Ne de olsa dost acı söyler.


2. Kendinizi Affedin: Çünkü Beynimiz Bu Şekilde Çalışıyor


Eğer hastalığınızı kabul ettiyseniz, şimdi de kendinizi affedin zira aşırı düşünmek beynimizin doğal bir eğilimi. Bu alanda uzman olan Psikolog Susan Nolan-Hoaksema’ya göre, düşünce ve anılarımız beynimizde bölüm bölüm değil, doğası gereği birbirine dokunmuş olarak yer alıyorlar. Yani stres faktörü tetiklendiğinde veya kötü bir ruh haline büründüğümüzde, asıl tetikleyiciyle hiç ilgisi olmayan bir negatif düşünceler şelalesinin kapısını açmış oluyoruz. Nolan-Hoaksema, işyerinde kötü bir gün geçirdiğimizde geçen yıl kaybettiğimiz bir yakınımızı düşünmeye başlamamızı buna örnek olarak gösteriyor.


Kişi kötü olaylar yaşadığında veya kötümser bir hisse kapıldığında, olaylara daha da negatif bir bakış açısıyla bakmaya ve hayatında daha önce yaşadığı tüm kötü olaylar arasında aslında varolmayan bağlantılar görmeye başlayabilir. Bunun gerçekleşme sıklığı, kişinin gelecekteki düşünme şekillerini de biçimlendirir.


Eğer bunun farkında olursanız, sorunu çözmeye de o kadar yaklaşırsınız.


3. Daha Çok Nefes Alın


Evet, madem beynimiz bu şekilde çalışıyor ve bir kötü olay bütün bir kaosa ev sahipliği etmemize sebep oluyor, o zaman bu kalıbı nasıl kırabiliriz?


Basit: Nefes alıyoruz! Nefes almak sizi sakinleştirir, dinlendirir, bulunduğunuz an ile bağlantınızı kurar ve Toprak Ana ile bir araya getirir. Kulağa çok kolay geliyor ama zihnimiz uzak durmamız gereken yollara girmeye başladığında vücudumuz da son derece heyecanlı bir deli gibi hareket etmeye başlar. Bu noktada tek yapmamız gereken zihnimizi ve vücudumuzu sakinleştirmek.


İşte tekniğimiz: Sırt üstü uzanıp burnunuzdan iki saniyelik derin bir nefes alıp, ağzınızdan dört saniye boyunca nefes verin. Bu teknik kan akışınızdaki karbondioksit oranını arttıracak ve sizi sakinleştirecektir. 10 dakika boyunca tekrarladığınız zaman saplantılı düşüncelerinizin sizden uzaklaştığını ve rahatladığınızı göreceksiniz.


4. Az Konuşun


Aşırı düşünen insanlar, özellikle de dişiler, baskı altında ve endişeli hissettiklerinde bunu konuşmak isterler. Endişelerimizden bahsetmek bazen yardımcı olur ancak konuştuğumuz kişi de bir aşırı-düşünen ise bu genellikle işlerin daha da kötüye gitmesine sebep olur. Hayatımızdaki her detayı en güneş görmemiş yerlerine kadar analiz edip, bunlardan saatlerce konuşmak bizi başladığımız yerden çok daha umutsuz bir noktaya sürükleyebilir.


Bu noktaya gelmek yerine düşüncelerimizi ve hislerimizi yazıya dökmek çok daha faydalı bir yöntem olacaktır. Bu şekilde hem zihnimizi temizler, hem de yazdıklarımızı tekrar okuduğumuzda endişelerimizin ne kadar da önemsiz olduğunu idrak edebiliriz.


5. Kendinize Yapacak Bir İş Bulun


Tamam, fazla düşünmüyoruz, konuşmuyoruz ama enerjimiz de içimizden taşacak durumda. Enerji fazlasını ihraç etmenin bir yolunu bulmak gerek.


O halde kendinize yapacak bir iş bulun! Oyun oynayın, çocuklarla ya da hayvanlarla zaman geçirin, koşuya çıkın, yüzün, uzun yürüyüşler yapın, halı saha maçları ayarlayın. Yeni bir hobi edinin, resim yapın, blog tutmaya başlayın, el yapımı takı tasarımına girişin. Üstelik bu etkinlikler hem yeni insanlarla tanışmanızı, hem de içinizde gizli kalmış yeteneği bulmanızı sağlayabilir.


Sonuç olarak yapacağınız bütün fiziksel aktiviteler sizi aşırı düşünmenin depresif etkilerinden kurtaracaktır.


6. Farkındalık Kazanmayı Öğrenin


Aşırı düşünen insanların en büyük sorunlarından biri anı yaşayamamaktır. Geçmiş hatalarına o kadar çok takılı kalırlar ya da gelecekle ilgili endişeleri o kadar üst düzeye varır ki şimdiki zamanda geçen mutlu anlara gerekli önemi ya da hak ettiği sevgiyi veremezler.


Farkındalığı kazanmanın yani bulunduğumuz ana herhangi bir önyargı olmaksızın odaklanmanın yolu ise meditasyon. Endişeli düşünceler gelip sizi bulduğunda, onları bertaraf etmenin ve düşüncelerinizi sakinleştirip, temizlemenin yolu enerjinizi doğru yöne akıtmaktan geçiyor.


Farkındalığınızı arttıracak meditasyon tekniklerini öğrenmenin tam sırası, sevgili aşırı-düşünce. Lao Tzu’nun da dediği gibi, “Eğer depresyondaysanız, geçmişte yaşıyorsunuz. Eğer endişeliyseniz, gelecekte yaşıyorsunuz. Eğer kendinizle barış içindeyseniz, şu anda yaşıyorsunuz.”


7. Evrene Teslim Olun


Endişeliyken hayatın akışını kontrol etmeyi, olayların belli bir yönde gitmesini umuyoruz. Aksi takdirde yaşanabilecek kötü olaylardan son derece korkuyoruz. Ne var ki evren bizden daha yaşlı ve daha akıllı. Olayların varacağı noktada bizim çok az, pek az etkimiz oluyor. Öyleyse yapmamız gereken evrene uyum sağlamak ve kendimizi onun kollarına bırakmak.


Teslimiyet sizin akıntıya karşı yüzüp kayalıklara sürekli çarpmak yerine, kendinizi akıntıya bırakmanız anlamına geliyor. Kendinizi serbest bırakıp huzura ulaşmanın bir yöntemi; her şeyin olması gerektiği gibi gerçekleşeceğine dair bir güven demek teslimiyet. Eğer detaylardan uzaklaşıp evrenin büyük çerçevesinden olaylara bakmayı başarabilirseniz iyi veya kötü tanımlı bir şey olmadığını, “yazı” ve “tura”nın aynı paranın iki yüzü olduğunu görebilirsiniz.


8. Unutmayın, Düşünceleriniz Gerçeği Yaratıyor


Olacak olanlara pek de fazla müdahalemiz olamayacağını söyledik ancak yine de düşünce şeklimizin gerçekliği şekillendirdiğini de es geçemeyiz. Nasıl ki olumsuz düşünceler bizi daha derin bir mutsuzluğa sevk ediyor, aynı şekilde tersini de hayata geçirmek mümkün.


Düşünme şeklinizin sandığınızdan daha fazla etkili olduğunun farkına varmanız gerekiyor. Enerjinizi gönderdiğiniz yönden çok daha fazla cevap alırsınız. Dolayısıyla işinizi kaybetmekten korkuyorsanız, bu konuda diğer iş arkadaşınızdan bir adım öndesiniz demektir. Ömrünüzün sonuna kadar çekeceğiniz bir hastalığınızın olma fikri zihninizde yer alıyorsa, bu hastalığa sahip olma olasılığınız o kadar fazladır.


Düşünce ve hislerinizin enerjisi yaşadığınız hayatı biçimlendirir. Gereğinden fazla düşünüp, olumsuz olaylara saplanıp kalmak yerine bulunduğunuz zamana odaklanıp, huzura ulaşmaya çalışmak için gereken her şeye sahipsiniz. Böyle bir seçim şansınız varken neden başkasını deneyesiniz ki?
Kaynak:


http://themindunleashed.org/2014/09/8-ways-stop-thinking-find-peace.html


http://thespiritscience.net/


http://www.psychologytoday.com/collections/201209/do-you-think-too-much/trapped-in-reflection


https://line.do/tr/asiri-dusunmeyi-birakip-ani-yakalamanin-8-yolu/6ch/vertical

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı