91. Akademi Ödüllerinde en iyi film Oscar’ını alan Green Book’un uyarlandığı kitap ne anlatıyor?


Geçtiğimiz gece en iyi film Oscar’ını alan Green Book’un uyarlandığı kitap herkesin ilgisini çekmiş ve merak uyandırmıştı. 91. Akademi Ödülleri yine görkemli bir geceye sahne oldu. Gecenin ardından ödül alanlar kadar alamayanlar da konuşuldu. Geceden istediğini alan Bohemian Rhapsody, Roma ve Green Book oldu. Hemen hemen her Oscar gecesi gündeme gelen ırkçılık tartışmaları bu yıl da gündemdeydi. En iyi film ödülünü kazanan Green Book ile birlikte tüm dünya siyahilere karşı yapılan ırkçılığı bir kez daha hatırlamış oldu. En iyi orijinal senaryo ödülünü de kazanan Green Book aynı adı taşıyan kitaptan uyarlanan bir film. Peki, Green Book tam olarak neyi anlatıyor?

2019 Oscar Ödüllerinde en iyi film ve en iyi orijinal senaryo Oscar’ını alan Green Book filmi sayesinde tarih boyunca Afro-Amerikalıların yaşadıkları sıkıntılar bir kez daha gündeme geldi. Green Book hepimizin bildiği romanlardan farklı bir kitap. 10 sayfalık bir broşür olan Green Book tam adıyla “The Negro Motorist Green Book” (Zenci sürücünün yeşil rehberi) ırkçılığın halk arasında yaygın olduğu dönemlerde siyahi seyyahları kabul eden bar, restoran ve dinlenme yerlerinin listesidir.

Bir postacı olan Victor Hugo Green’in hazırladığı kitap siyahi seyyahların zorluklar yaşamasını engellemek ve onlara kolaylık sağlamak amacıyla derlenen bilgilerden oluşuyor. Green kitabın 1948 yılındaki baskısında şu ifadelere yer veriyor:

Yakın gelecekte bu rehberin basılmasının gerekmediği bir gün gelecek. İşte o gün ırkımız, ABD’de eşit fırsatlar ve ayrıcalıklara sahip olacak” 

Green Book filmi bu broşürden yola çıkarak Tony Lip (Viggo Mortensen) ve Dr. Don Shirley (Mahershala Ali) arasında geçen hikâyeyi anlatıyor. Komedi ve dramı birlikte ele alan film siyahilerin sosyal hayatta yaşadıkları zorluklara bir kere daha dikkat çekiyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı