AB Parlamentosu Tek Kullanımlık Plastik Ürünleri Yasakladı!


Çevrenin korunması için AB Parlamentosu tek kullanımlık plastik ürünleri yasakladı. Peki bu ne anlama geliyor. Tek kullanımlık ürünler ülkemizde de yasaklanabilir mi?

Çevrenin korunması konusunda kararlı adımlar atan Avrupa Parlamentosu örnek teşkil edebilecek bir karara daha imza attı. Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylama ile birlikte AB üyesi olan ülkeler 2021 yılına kadar tek kullanımlık plastik kullanımını sonlandırmak zorundalar. AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Avrupa’nın plastik kirliğinin en kötü kaynağı olmadığını ancak önlemlere öncülük ederek dünyaya örnek olabileceğini söyledi. Timmermans, “Asya ülkeleri ne yaptığımızla çok ilgileniyor. Latin Amerika ülkeleri de öyle Kirlilik payımız görece kısıtlı olmasına rağmen, ekonomik model değilikliğimiz küresel etkiye sahip.” dedi. 

Avrupa Birliği ülkeleri ayrıca daha sıkı paketleme kanunlarını destekliyor. Avrupa Birliği’nin hedefi, 2029 yılına kadar plastik şişelerde yüzde 90 geri dönüşüm sağlamayı başarmak. Bu kadarın yanın ayrıca plastik şişelerin 2025’te yüzde 25 2030 yılında ise yüzde 30’unun geri dönüşüm yapılmış materyalden oluşturulması için düğmeye bastı. 

Söz konusu yasa 2021 yılından itibaren plastik çatal, kaşık, bıçaklar, poşetler, kulak pamukları, polistiren yiyecek içecekleri ve kutuları, içecek karıştırma çubukları, pipetler ve tamamen çözünür olmayan poşetler gibi pek çok şeyin kullanımı yasaklanacak. AB Komisyonu’na göre bu ürünlerin yüzde 70’i denizlere atılıyor ve hem çevreyi hem de doğayı tehdit ediyor. Söz konusu uygulamanın önümüzdeki yıllarda ülkemizde de uygulamaya konulması bekleniyor. Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı