ABD’de Konser Verecek Türkiye’nin En Genç Keman Virtüözü Ece Dolu’nun Hikâyesi


Ece Dolu, müzik hayatına 8 yaşında başladı ve ara vermeden devam etti. Azimli çalışmaları sonucu Amerika’nın büyük konser salonlarından DePaul University Concert Hall’da sahne alacak. Unimetre ailesi olarak Ece’yi yürekten kutluyoruz. Ece’nin başarı hikayesini buyurun beraber öğrenelim. 

Şuan 24 yaşındaki genç virtüöz 8 yaşında Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı yetenek sınavını kazanarak müzik kariyerinin ilk adımını attı.

Ece, ilk solo konserini 2003 yılında Antalya Devlet Senfoni Orkestrasıyla verdi ve bu konserde yer alan Ece “en genç virtüöz” ünvanını da almış oldu.

Müzik kariyerine başlamasının ardından henüz bir buçuk yıl geçmesine rağmen Edirne’de gerçekleştirilen VI. Uluslararası Klasik Müzik Yarışması’na katılarak, buradan üçüncülük derecesi ile ayrıldı.

Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü’nden burs kazanan genç ve yetenekli virtüöz lisede öğrenim gördüğü esnada Avrupa’nın birçok ülkesinde konserlerde sahne aldı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in Ankara’ya geldiği zaman o dönemin Cumhurbaşkanlığı konutu Çankaya Köşkü’nde sahne alması, Ece’nin müzik kariyerindeki en prestijli konserlerden biri oldu.

Yetenekli müzisyen üniversite eğitimi gördüğü sırada Tokyo ve Borodin Quartet’in baş kemancısı Mikhail Kopelman ile birlikte çalışma şansına sahip oldu.

Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans eğitimi için 6 okuldan kabul gören genç müzisyen, dünyaca ünlü keman solisti İlya Kaler’den davet alarak Chicago’da yüksek lisans eğitimine başladı.

Genç virtüöz; Fazıl Say, Itzhak Perlman, Maxim Vengerov, Ilya Kaler, Alexander Markov, Gülsin Onay gibi dünyanın en değerli ve önemli müzisyenleriyle aynı sahneyi paylaşma şansı buldu.

Amerika’nın DePaul University Concert Hall konser salonunda solo konser verecek ilk ve en genç Türk kemancı Ece’ye başarı dolu bir hayat diliyoruz.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı