ABD’nin Uzay Kampına Katılan Selin Turhan


Amerika Birleşik Devletleri Uzay ve Roket Merkezi’nde Honeywell Liderlik Akademisi düzenlendi. Bu temeli teknoloji olan liderlik yeteneklerini ilerletmek adına bir eğitim. Ülkemizden sadece on altı yaşındaki Selin Turhan bu akademiye kabul edildi. Selin Turhan’ın hedefi pilot olmak ve ardından da NASA’da (Amerikan Havacılık ve Uzay İdaresi) çalışmalar yapmak istiyor.

Selin Turhan, kabul edilmesi için iki yıl beklemiş. Çünkü on altı yaşında olması gerekiyormuş. Selin’in seçmek istediği meslek de hem matematiğe hem de fene doğrudan bağlantılı olduğu için ilgisini çekmiş. Ardından iki yıl kadar başvuruları takip etmeye başlamış. Programa sadece 16-18 yaş aralığında olanlar katılabiliyormuş ve bu nedenden dolayı Selin iki yıl başvurmayı beklemiş. Kendisinin de söylediği üzere kabul edildiğini öğrenince çok mutlu olmuş. Kim olmaz ki? Selin’i tebrik ediyoruz!

Ayrıca Selin eğitimin kamp ortamının da farklı olduğuna değindi. Birçok ülkeden, kültürden gelen öğrenciyle bir aradalarmış. Kampta kendini öne çıkaranlar ya da geride kalanlar oluyormuş. Haliyle Liderlik Akademisi ismi altında orada oldukları için herkesin öne çıkma gayreti bulunuyormuş.

 

Ayrıca Selin Turhan katılımcıların kendi ilgi duydukları alanlara göre aktiviteler yapıldığını da söylüyor. Örnek olarak da roket yapma etkinliğinde fizik dersinde başarılı olanlar öne çıkıyor, simülasyonda ise cesaretli ve yürekli olanlar, vs. Selin’in ilgisini çeken en çok şey ise havacılık etkinlikleri olmuş. Zaten kendisi de ileride pilot olmak istiyormuş.

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR