Abdullah Gül Üniversitesi’nde 3. Nesil Üniversite Modeli


Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) içinde bulunduğumuz eğitim öğretim döneminin sonunda ilk mezunlarını verecek.

Fikirler, hayallerden doğar! Rektör Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu bu söze vurgu yaparak Abdullah Gül Üniversitesi bünyesinde ‘hayal kurma’ dersi verdiklerini ifade etti. Açıklamalarında çok yerinde tespitlerde de bulundu. Bunlardan en önemlisi ise gençlerin yeni fikirlerin peşinden gidememesinin sebebi bu yeni fikirleri ortaya çıkaracak hayalleri kuramamasından kaynaklı olması. Öyle ki ezber bozan bir yaklaşımla ders programlarına Hayal Kurma Dersi eklemiş. Üniversitenin yetiştirdiği genç mühendisler, mimarlar, eğitimciler artık ders programlarında Hayal Kurma Dersi’ni de alacaklar.

Anadolu bölgesinin on iki şehrinde antropologlar bir araştırma yapmış. Araştırmada Malatya, Kayseri, Konya, Ankara gibi şehirler yer alırken kıyaslamak için İstnabul’da da benzer bir çalışma yürütülmüş. Araştırmacılar üç buçuk ay kasaptan bakkala, memurdan iş adamına kadar birçok alanda çalışan insanların çocuklarıyla görüşmüşler ve bunun üzerine bir rapor çıkarmışlar. Rektör ortaya çıkan raporun kendilerini çok etkilendiğinden bahsediyor. Gençlerdeki en temel eksikliği ise ‘hayal kuramamak’ olarak dile getiriyor.

Abdullah Gül Üniversitesi dünyada adını duyurmuş bir üniversite. Geliştirmiş oldukları modele yurt dışından oldukça ilgi var. Hatta öyle ki geliştirmiş oldukları model hakkında bilgi almak için yurt dışındaki birçok üniversite davette bulunmuş.

Topluma Katkı

AGÜ’nün bu modeli üçüncü nesil üniversite anlayışına ne kadar yakın olduklarını da gösteriyor bir bakıma. Çünkü üçüncü nesil üniversitelerin en temel felsefesi eğitim ve araştırmanın yanında üçüncü olarak topluma katkı sağlamak anlayışıdır. AGÜ de tam olarak bunu yaparak üçüncü nesil üniversite olduğunu gösteriyor.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR