Açık Liseye Geçerek Sınavlara Hazırlanmak


Açık Liseye Geçerek Sınavlara Hazırlanmak
Açık Liseye Geçerek Sınavlara Hazırlanmak

AÇIK LİSEYE GEÇEREK SINAVLARA HAZIRLANMAK

Son yıllarda üniversite sınavlarına hazırlanan ve bu konuda gerçekten iyi bir sıralama ile iyi bir üniversitede iyi bir bölüm okumak isteyen başarılı öğrenciler 12.sınıfta iken liseden kayıt sildirerek açık liseye geçiş yapıp sınavlara hazırlanıyor. Açık liseye geçerek sınava girmenin avantajları ile dezavantajları bulunuyor. Bu konuda gerçekten kendine güvenen öğrencilerin bu işlemi yaptıktan sonra göstermeleri gereken iradeyi göstermeleri ile iyi yerler kazandığını unutmayın. Lakin iradeniz zayıf ise bu konu size yarardan çok zarar sağlayacaktır. Gelelim avantajları ile dezavantajlarına;

AÇIK LİSEYE GEÇEREK SINAVA HAZIRLANMANIN YARARLARI

Öncelikle açık liseye geçtikten sonra sınava hazırlanma süreci boyunca okulda harcayacağınız zamanı ders çalışmaya ayırabilirsiniz. Bu noktada oldukça yararlıdır. Çünkü halen müfredat üzerinde ne kadar iyileştirme yapılsa da üniversite giriş sınavları için yeterli değildir. Gelişmiş ülkelerde öğrenciler sadece lise eğitimlerine iyice hazırlandıktan sonra hayalleri olan bölümlerde okuyabilirken ülkemizde bu durum ne yazık ki pek geçerli değil. Bu noktada birinci avantajımız zaman olarak gözüküyor. Bir diğer avantaj ise açık lisede yıl içerisinde yapılan sınavlar örgün lise eğitimi sırasında yapılan yazılı sınavlardan çok daha kolay oluyor. Üniversite sınavlarında işimize çok yarayan orta öğretim başarı puanını açık lise sayesinde çok daha yukarı taşıyarak hatırı sayılır bir sıralama yakalayabiliyorsunuz. Bu kısımlar yararını oluşturuyor.

AÇIK LİSEYE GEÇEREK SINAVA HAZIRLANMANIN ZARARLARI

Açık liseye geçmek oldukça kolay bir işlemdir. Kayıt tarihleri esnasında lisenize giderek tasdikname belgesini aldıktan sonra şehrinizde bulunan halk eğitim merkezine gidip açık lise kaydınızı yapmanız yeterlidir. Peki bu işlem bu kadar kolay iken zararı nedir? Örneğin örgün lise okuyan bir öğrenci haftanın 5 günü sabahları düzenli kalkar okuluna gider. Eğer siz okul yok sıkıntı yok diyerek öğlen saatlerine kadar yatar ve çalışmanız gereken saatlerde kendinizi uykuya verirseniz hem derslerden geri kalırsınız hem de sınavlara çalışmamış olursunuz. Böylece hedeflediğiniz noktaları unutmaya başlayabilirsiniz. Çünkü zarar görüyorsunuz demektir. Eğer iradeniz varsa ve gerçekten kendinizi ders çalışmaya odaklayabilecekseniz bu işi yapın.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR