Adet (Regl) Sancısına Çözüm Olacak Öneriler


Adet Ağrısına İyi Gelen Çözüm Önerileri
Adet Ağrısına İyi Gelen Çözüm Önerileri

ADET (REGL) DÖNEMİ

Kadınlar ergenlik itibari ile her ay doğurganlık sisteminin düzenli olarak çalışabilmesi için düzenli olarak kirli kanın dışarı rahmin astarlarının dökülmesi yolu ile aktarılmasına verilen 4 ile 7 gün arasında süren periyota adet (regl) denir. Özellikle her kadında neredeyse ilk günleri çok sancılı geçen bu sürecin çözümü konusunda ağrıyı azaltacak birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler ile adet dönemi sancılarını daha aza indirerek dönemin daha rahat geçmesini sağlayabilirsiniz. Peki nedir bu yöntemler?

HER HASTALIKTA KULLANILAN YÖNTEM: İLAÇ TEDAVİSİ

Neredeyse her türlü hastalığımızda kullandığımız ilaç tedavisi adet döneminde de kadınların sıkça başvurduğu yöntemlerden biridir. Ağrı kesici ilaç kullanımı ile ağrıları bir nebze azaltarak daha rahat geçmesi sağlanır. Lakin doğurganlık ile ilgili bir konu olduğu için uzman bir hekim gözetimi ve kararı olmadan ilaç tüketmek farklı sağlık problemlerine yol açabilir. Bu noktada dikkatli olmanız gerekmektedir.

MASAJ

Adet döneminde bulunması zor dahi olsa vücut üzerinde gerekli noktalara uygulanan masaj teknikleri ile ağrılar büyük oranda azaltılabilir.

ESANS YAĞLAR İLE MASAJ YAPARAK AĞRILARI AZALTIN

Uçucu özelliği bulunan lavanta, ada, mercanköşk gibi yağlar çeşitli tarif reçetelerine uygun bir şekilde hazırlanarak karın bölgesine masaj şeklinde yedirildiğinde bir sonraki adet döneminde daha az kramp ve daha az sancılı olmasını sağlamaktadır. İlk başlarda psikolojik olarak bakılsa da yapılan bilimsel araştırmalar ağrı azaltıcı etkisini kanıtlayarak kabul etmiştir.

CAN KURTARAN: SICAK SU TORBASI

Adet döneminde kadınları en çok rahatlatan şey sıcaklıktır. Sıcak ortam, sıcak su gibi olaylar vücudun gevşemesini ve kirli kanın daha hızlı ilerlemesini ve vücuttan atılmasını sağlar. Bu nedenle sıcak su torbalarına doldurulan sular karın bölgesine bırakılarak uzanılır ve ağrılar büyük oranda hissedilmez.

MAGNEZYUM BAKIMINDAN ZENGİN BESİNLER TÜKETİN

Doğru beslenmek her anlamda oldukça yararlı bir şey. Adet sancılarını azaltmak için magnezyum bakımından zengin besinleri tüketmek vücudun kan kaybı ile kaybettiği minerallerin takviyesi konusunda tamamlayıcı özelliğinden dolayı ağrıların daha az hissedilmesini sağlıyor. Maydanoz, yoğurt, muz gibi besinler sık bir şekilde tüketilmelidir.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR