Ağrıların Vücudun Neresinde Olduğunu Anlamanın Yolları

Fotoğraf Galerisi.


1. Kalp

Kalbinde bir sorun olan kişi, göğüs bölgesinde sıkışma yapan bir ağrı hisseder. Bu ağrı, sol kola, kanat bölgesine ve boynun bir kısmına da yayılabilir. Diğer ağrılardan farklı olarak, kalp ağrısı hareket veya nefesle ilişkili değildir.

2. Böbrekler

Böbrek ağrısı bazen basit sırt ağrısı ile karıştırılabilir. Fark ise, böbrek ağrısının kaburgaların altında, kas ağrısının ise genellikle daha aşağı bölgede olmasıdır. Böbrek ağrısı bacaklara da gidebilir.

3. İnce Bağırsak

İnce bağırsak ile ilgili sorunlar genellikle göbek bölgesinde ağrıya neden olur. Acı devam ederse ve eğildiğinizde veya yürürken rahatsızlığa neden oluyorsa, doktora gidin.

4. Kalın Bağırsak

Bu organ ile ilgili sorunlar genellikle alt karın bölgesinin sağ tarafında olan ağrı ile ilişkilidir. Kabızlık da belirgin bir sinyal olabilir.

5. Akciğerler

Akciğerlerin sinir uçları barındırmamaları nedeniyle ağrıyı hissetmezler. Ancak, onlarla ilgili bir sorun varsa, göğsünüzde baskın bir ağrı hissedebilirsiniz. Öksürük ve nefes almada zorluk da akciğer problemlerinin belirtileridir.

6. Apandisit

Apadisit karnın sağ alt bölgesinde bulunur, ancak ağrı tüm mide bölgesini etkileyebilir. Ağrı ayrıca sağ uyluğunuza da gidebilir. Apandisitte oluşan sorunun diğer işaretleri bulantı, kusma, ateş, kabızlık ve ishaldir.

7. Mide

Mide sorunları, kaburgaların altındaki orta karın bölgesinde ağrıya neden olur ve aynı seviyede sırtta da görülebilir. Mide veya özofageal ağrıların genellikle kalp ağrısı ile karıştırıldığını belirtmek gerekir. Bu durumda sadece bir doktor doğruyu bulmanıza yardımcı olabilir.

8. Safra Kesesi ve Karaciğer

Safra kesesi ve karaciğer problemleri karnın sağ üst bölgesinde ağrıya neden olabilir. Aynı zamanda sırtta da ağrı yapabilir. Karaciğer sorunları ağızda ekşi bir tat ve sarılık gibi çok çeşitli belirtiler gösterebilir.

9. Pankreas

Pankreas sorunları, üst abdominal bölgenin orta kısmında ağrı yapabilir. Bununla birlikte, daha az şiddetli bir ağrı da mideye gidebilir. Eğer ağrıya sebep olan gerçekten pankreas ise, sırt üstü yattığınızda ve yemekten sonra acı daha da kötüleşecektir.Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı