Akıllı Telefon Alacaklara Kötü Haber!


Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı imzası taşıyan yeni özel tüketim vergisi (ÖTV) düzenlemesi Resmi Gazete’de yayınlandı. Yeni düzenleme ile birlikte akıllı telefon alacaklara kötü haber geldi. İşte akıllı telefon satın alırken uygulanacak olan yeni ÖTV oranı. 

Yeni ÖTV düzenlemesiyle birlikte matrahı 640 TL’yi aşmayan cep telefonları için ÖTV oranı %25 olarak kalmaya devam ederden matrahı 640 – 1500 TL arasında olan cep telefonları için %40, matrahı 1500 YL’nin üzerinde olan cep telefonlarından ise %50 ÖTV alınacak.

Bilindiği gibi şu an tüm cep telefonlarından %18 KDV, %25 ÖTV ve %10 TRT payı alınıyordu. Yapılan bu değişiklikle birlikte orta ve üst segment akıllı telefonların fiyatı önemli bir fiyat artışı olmuş olacak. TÜİK verileri, Türkiye’de cep telefonu satışlarının bir önceki yıla oranla ciddi bir oranda düştüğünü ve son yıllarda en düşük seviyesine ulaştığını açıklamıştı. Gerçekleştirilen yeni ÖTV düzenlemesiyle birlikte cep telefonların fiyatlarının iyice artmasıyla birlikte vatandaşların akıllı telefon alımında ciddi zorluklar çekeceği düşünülüyor. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR