Akla Gelmeyecek Suçlar! Amerika’nın En Tehlikeli Sokak Çeteleri ile Tanışın

Fotoğraf Galerisi.


Eyaletlerin isimlerini söylendiğimizde aklınızda harika toplumu olan güzel şehirler canlanabilir. Ama bu yazıyı okuduktan sonra yaşamak istediğiniz ya da gezip görmek istediğiniz yerler için bir kez daha düşünmeniz gerekecek. Cinayet, uyuşturucu satıcılığı, kaçakçılık… Kısacası para kazanabilmek adına illegal olanı yapmak onlar için hiç sorun değil! Sadece yerlilerin bildiği, her zaman tehlikeli ve saldırgan olabilen hükümetin bile cevap verirken çekindiği bu insanlar Amerika’nın bilinmeyen kaosu.

 1. 1 Lincoln Park Bloods


  Kaliforniya eyaletinin sahil şehri San Diego… Burası bir donanma şehri, güvenli bir Amerikan şehri olarak tanınmasına rağmen Amerika’nın en kötü çete üyelerinin bulunduğu yer. LPB olarak bilinen çete, kırmızı ya da yeşil renk giymeleriyle bilinir. Kırmızı kan rengini, yeşil ise doları temsil eder. Ayrıca, sayısız cinayet işleyen çetenin üyelerinden en kötü namı olan Charles Mitchel aynı zamanda bir rap yıldızı. 15.000 ile 30.000 arasında üyesi olan bu topluluğun şimdilerde Oregon’a kadar üyeliği var.

 2. 2 Asian Boyz


  Güney Kaliforniya’nın kalbi, eğlence merkezi Los Angeles’ın bu dev bölgesinde ABZ olarak bilinen çete üyeleri tek bir etnik kökene dayanmasa da çoğu Asyalı… Filipinli, Komboçyalı, Vietnamlı hatta İranlı çete üyesi bile var. Ejderha kafası ve kristal küre dövmesi ise 70’lerden gelen bir çete amblemi. Çete hâlâ 14 eyalette 28 farklı şehirde etkin rolde ve en tehlikeli topluluk olarak namını da koruyor.

 3. 3 MS-13


  Tam 42 eyalette üyelerinin bulunduğu acımasız sokak çetesi MS-13, Washington’da, yani dünyanın geri kalanı için güç sembolü olan Amerika’nın başkentinde (!) En büyük hedefleri dünyanın en acımasız sokak çetesi olabilmek, organizasyonu yüksek, şiddeti ve kaosu seven bu topluluk elinde tuttukları herşeyi silaha dönüştürebiliyor. 1980 yılında, ülkelerindeki iç savaştan kaçan bir grup El Salvador’lunun California bölgesinde kurduğu çetenin bugünlerde 700.000 üyesi var.

 4. 4 Crips


  16 yıl önce küçük bir çeteyken, şimdi dünyanın sayılı suç örgütlerinden birisi haline geldiler. En büyük düşmanları Bloods ve birkaç Hispanik çete olan Crips’lerin en ayırt edici tarafları, kendilerini tanımlamak için mavi rengi kullanmaları ve şiddete olan sempatileri.Çetenin temeli, efsaneye göre, silah değil yumruklarını kullanan Raymond Washington adındaki bir gence kadar gidiyor. İlk günlerinden beri Cripslerin sahip olduğu bir özellik hiç değişmemiş: Tek merkezli bir çete kurmadaki yetersizlikleri.

 5. 5 Black Guerrilla Family


  1966 yılında kurulan ve fazlasıyla politik olan bu çetenin temel hedefi Amerikan Hükümeti’ni devirmekti. Sayısız müttefiki olan çetenin (Crips, Bloods), bir o kadar da düşmanı vardı. (Aryan Brotherhood, The Mexican Mafia)

 6. 6 18th Street Gang


  Tartışmalara göre, 18. Cadde Çetesi Los Angeles bölgesindeki en büyük çete. Los Angeles’da tespit edilmiş 15,000 üye olsa da bölgedeki diğer üyelerin düzineler halinde, bağımsız çetelerde, bu başlık altında toplandığı iddia ediliyor. Uzmanların anlaşamadığı bir başka konuysa, bu çetenin Orta Amerika’da, Mara 18 gibi, benzer isimler altındaki başka çetelerle irtibat halinde olduğu…


 7. 7 Aryan Brotherhood-AB


  1964’ten beri Aryan Kardeşliği’nin özellikle California’da olmak üzere Amerikan hapishane sisteminde etkili bir varlığı söz konusu. Hapishane içinde ve dışında bağlantıları iyi, organizasyonları başarılı olan bu çetenin önüne geçilememe sebeplerinden biri de cezalandırılmaktan korkmamaları. Zaten tahliyesiz müebbet hapis cezası almış bir adama daha kötü ne ceza verilebilir ki?

 8. 8 Wah Ching


  Bu uluslararası çetenin kaynağı tartışmalı olsa da, iyi yaptıkları bir şey var. Para kazanmak. Şiddete başvurma yoluna sık sık gitmelerine rağmen bu durum onlar için bir araç. Asıl yoğunlaştıkları alan ise, Los Angeles ve Doğu Asya’da faaliyetlerini sürdürdükleri para aklama ve mali suçlardır.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı