Aklınızın Alamayacağı Tarihin En Ürkütücü 6 Deneyi


İnsanlığın var oluşundan beri gelişmekte olan tıp bilimi ve teknolojisi, günümüzde hemen hemen her türlü hastalığı ve rahatsızlığı tedavi edebilmektedir. Fakat bu gelişmeler sadece başarılı ve iyi olanlardan ibaret değildir. İnsanlar yüzyıllar boyunca bu alanda korkunç deneyler de gerçekleştirmiştir. Sizleri adeta korku filmi niteliğinde tarihte yapılmış en korkunç deneyler ile baş başa bırakıyoruz.

1. Stanford Hapishane Deneyi

Sosyal Psikoloji Uzmanı Philip Zimbardo, 1971 yılında hapisane içinde hangi insanların hangi sosyal rollere nasıl adapte olduğunu anlamak için bir deney yapmaya karar verdi. Sadece erkeklerden oluşan denekler 2 hafta boyunca yarısı gardiyan yarısı mahkum olacak şekilde sahte bir hapisaneye yerleştirildi. 2 hafta sürmesi gereken deney 6. gün sonunda gardiyan rolü üstlenen öğrencilerin giderek artan acımasız, sadist, insanlık dışı tavırlar göstermesi ve buna karşı olarak mahkumların git gide korkaklaşması ve psikolojilerinin bozulmasından dolayı deneye son verildi.

2. Miligram Deneyi

1963 yılında yapılan deney Stanley Miligram’ın Yahudi soykırımına destek veren Alman halkının nasıl bir psikolojiye sahip olduklarını öğrenmek ve anlamak istemesi üzerine gerçekleştirildi. Milgram, denekleri dışarıdan içini göremedikleri bir sorgu odasına götürdü ve içerideki insana sorular sormalarını ve her yanlış cevap verişinde ona elektrik şoku vermelerini istedi. İçerideki adam bir aktördü ve aslında elektrik şoku diye bir olay yoktu ancak deneklerin bundan haberi yoktu. Gelelim Milgram’ın bu deneyindeki kan dondurucu olan kısıma. Denekler bir süre sonra şok vermekten o kadar çok keyif almaya başlamışlardı ki oyuncunun çığlıkları onlar için adeta bir zevk aracı haline gelmişti ve deneklerin içerisindeki kötülüğü ortaya çıkarmıştı.

3. Üçüncü Hare / Dalga Deneyi

Faşizmin demokratik toplumlar içerisinde dahi oluşabileceğini kanıtlamak için yapılmış Üçüncü Hare / Dalga deneyi, bir lise içerisinde bir gurup öğrenciye diğerlerinden daha prestijli daha güçlü bir gruba ait olduklarını inandırarak oluşturulan bir sistemle yapılmıştır. Deneydeki öğrencilerin öğrenme motivasyonlarında büyük bir artış görülmüştür ancak aynı grupta olmayan kişilere karşı aldıkları tavır, dışlama ve hor görme gibi davranışlar baş göstermiştir. Bu öğrenciler zamanla diğer öğrencilere karşı daha korkunç, kötü niyetli tavırlar sergileme konusunda aşırı istekli hala gelmişler hatta okul dışında dahi bu tutumlarını arttırark sürdürmüşlerdir. Daha sonra bu deneyin kontrol edilemiyecek bir hal almasıyla 4. gün sonunda deney sona erdirilmiştir.

4. Astroten Deneyi

Psikologlar için Hitler ve benzeri insanların emri altındakilerin, sadece bir emir uğruna nasıl birer katile dönüştükleri hep merak konusu olmuştur. Astroten deneyi insanların kendilerinden üst kademelerde olanlardan aldıkları emirleri sorgulamaksızın yerine getirip getirmediklerini ortaya çıkarmak için yapılmış bir deneydir. O dönemdeki ünlü Psikiyatristlerden olan Charles K. Hofling’in, gerçek bir hastane içerisinde fizikçiler ve hemşireler ile gerçekleştirdiği deneyde, hemşirelere isimsiz bir doktordan Astroten adlı bir ilaçtan tüm hastalara 20 şer mg verilmesi emrinden oluşmaktadır. Daha önce fizikçiler tarafından hemşirelere verilen bilgiye göre bu ilaçtan verilmesi gereken dozun 10 mg olduğu daha fazlasının bir insanı rahatlıkla öldürebileceği bilgisine rağmen, 22 hemşireden 21 tanesi 20mg lık dozlar ile hastaların odalarının kapıları önüne kadar gelmişlerdir. Görevliler burada onları durdurarak onlara bunun sadece bir deney olduğu ve yapmamaları gerektiği söylenmiştir. Bu deney sonucunda kimse zarar görmemiş olsa da deney amacına ulaşmış ve insanların nasıl körü körüne emirleri yerine getirdiğini kantılayan bir nitelik oluşturmuştur.

5. Bender Deneyi

Bender-Gestalt Testi, insanların çocukluktan motor ve idraksal yeteneklerinin belirlenebilmesi ve değiştirilmesi üzerine Lauretta Bender tarafından oluşturulmuş bir deneydir. Fakat Bender bu testi oluştururken hiç de masum olmayan hatta ve hatta korkunç yöntemler içeren bir yol izlemiştir. O dönemde yarattığı yalandan bir hastalık olan ‘çocukluk şizofrenisi’ni tedav etmek için 98 tane çocuğu ailesinden, çocukların bu hastalığa sahip olduğunu ve onları tedavi edeceğini söyleyerek ayırdı. Çocuklara LSD, zehirli mantar gibi yüksek halüsinojenler vererek zihinsel anlamda kontrolü tamamen kaybetmelerine neden oldu. Daha sonra bu çocuklara yaptıkları yetmezmiş gibi, beyinlerini yeniden programlayacağını söyleyerek küçük çocuklara şok tedavisi uyguladı. Yaptığı testlerin ve deneylerin çok başarılı olduğunu iddia eden Lauretta Bender, bu insanlık dışı tutumu yüzünden yüksek oranda suçlu bulunmuştur.

6. Tuskegee Frengi Deneyi

1947 yılında Penisilin aşısının bulunmasıyla tarihin tozlu raflarına karışan Frengi hastalığı Büyük Buhran döneminde büyük kayıplara sebep olmuştur. 1932 ve 1972 yılları arasında yapılan bu deneyde Amerikan Sağlık Servisi, Tuksegee, Alabama’da ikamet eden 600 afro-amerikan vatandaşı ücretsiz tedavi edeceğini söyledi. Bu insanlardan 399’u frengi hastası geriye kalan 201’i ise gayet sağlıklıydı. ASS bu insanları tedavi etmek yerine frenginin onların vücutlarında nasıl yayıldığını incelemeye başladı ve gidip başka bir şehirde veya klinikte tedavi olmamalarını söyledi. Penisilinin bulunmuş olmasına rağmen tedavide uygulanmaması toplumsal normal üzerinde cinayet olarak kabul edilmiştir. Daha sonra 1946 ve 1948 yıllarında 1300 Guetamalalı asker, fahişe ve mahkuma devlet kontrolünde cinsel yollarla bulaşımını test etmek için frengi enjekte edildiği ortaya çıktı. Barrack Obama Guatemala halkından bu olay için 2010 yılında özür dilemişti.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı