Alışveriş Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken Sağlık Düşmanı: E-Kod


e-kod

E-Kod kavramı, son günlerde gündemde olan ve bilinçli tüketicilerin dikkatini cezbeden bir konu. Alışveriş yaptığımızda aldığımız gıda ürünlerinin üzerindeki kodların ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Çoğu insan bu kodların anlamlarını bilmediği gibi birçoğu ise bu kodlar dikkat dahi etmiyor.

E-Kod kavramını daha yakından tanımanız ve tedbir almanız için:

e-kod

E-Kod Nedir?

Gıdalardaki katkı maddelerini tanımlamak ve bir karışıklığa yol açmamak için Avrupa Birliği tarafından belirlenen kod numaralarıdır. Bu kodların yapılmasında Dünya Sağlık Örgütü, Gıda Tarım Örgütü gibi bazı uluslararası kuruluşlar da vardır. Böyle bir kod uygulamasının yapılmasının amacı ise gıda katkı maddelerinin tüm dünyada bütünlük sağlanmasıdır.

Her gıda maddesinin üzerinde E harfi ve üç rakamlı sayıdan oluşan E-kodlar, gıda ve taşıdığı katkı maddelerinin tüm güvenlik çalışmalarının tamamlandığını gösterir.

Katkı Maddesinin Tanımı Ne?

Avrupa Birliği gıdaya eklenebilecek katkı maddelerine de bazı tanımlamalar getirmiştir. Şöyle ki ; gıdanın içerisinde olacak katkı maddesi insan sağlığını tehdit etmemeli. Katkı maddesi, gıdayı olduğundan daha taze ve üstün göstermemeli.

Katkı Maddesinin Sınıfları

Katkı maddeleri işlevlerine göre, koruyucular, tatlandırıcılar, renklendiriciler, asitler, aroma arttırıcılar, kıvam arttırıcılar, parlatıcılar, sertleştiriciler, topaklanmayı önleyiciler gibi birçok şekilde sınıflandırılabiliyor.

Bilinçli bir tüketici olarak bunları bilmek ve alışverişleri bu kodların niteliklerine göre yapmak sağlık açısından büyük önem taşıyor.

Nedir Bu Kodların Açılımı ve Anlamı?

Kafanızın karıştığını ve ne yapacağınızı bilemediğinizi tahmin edebiliyoruz. Bu yüzden daha net bir şekilde günlük hayatında uygulayabilmeniz için bazı E-Kodlar ve bunların ne anlama geldiğini paylaşacağız sizlerle…

E129- Allura Red AC (Renklendirici)

Renklendirici, sentetiktir; tatlılar, içecek ve garnitürlerde, eczacılık ve kozmetik ürünlerinde kullanılır; astım ve aspirin hassasiyeti olan insanlar için risklidir; farelerde kanser oluşturduğu saptanmıştır; çocuklar tarafından tüketilmesi tavsiye edilmiyor; Danimarka, Belçika, Fransa, Almanya, İsviçre, İsveç, Avusturya ve Norveç’te yasaklandı.

E102- Tartazin (Renklendirici)

Tiroid tümörü, kromozom hasarı, kurdeşen, hiperaktivite ve aspirin duyarlılığı gibi rahatsızlıklara sebep olabilir; renkli içecek, tatlı, reçel,unlu gıdalar, çerez, konserve balık ve hazır çorbalarda kullanılır; Norveç ve Avusturya’da yasaklandı.

E110- Sunset Yellow FCF, Orange, Yellow S (Renklendirici)

Sentetiktir;unlu gıdalar, pasta, tatlı, çerez, dondurma, içecek ve konserve balık, hazır çorba ve bazı şurup cinsi ilaçların üretiminde kullanılır; yan etkileri kurdeşen, rinit (burun akması), burun tıkanıklığı, alerji, hiperaktivite, böbrek tümörü, kromozom hasarı, karın ağrısı, bulantı ve kusma, hazımsızlık ve iştahsızlıktır; Norveç’te yasaklandı.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR