Almanca Öğretmenliği Bölümü ve İş Alanları


almanca öğretmenliği bölümü

Almanca Öğretmenliği bölümü okumanın amacı ortaöğretim kurumlarına Almanca öğretmeni yetiştirmektir. Bilindiği üzere İngilizce’den sonra uluslararası ticari alanda, ilişkiler arasında Almanca’nın önemi çoktur. Kaldı ki birçok lisede İngilizce ile birlikte Almanca eğitim de verilmektedir. Bu da Almancanın ve Almanca Öğretmenliği bölümünün önemini gerek ülkemizde, gerek ise uluslararası alanda göstermektedir.

Almanca Öğretmenliği bölümü okumadan önce bu bölüm hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak, iş alanlarını ve gerektirdiklerini öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Peki Almanca Öğretmenliği Mezunlarının İş alanları Neresidir, Nerelerde çalışabilirler?

Almanca dilinin birinci ya da ikinci yabancı dil olarak okutulan tüm ilk ve ortaöğretim kurumlarında ve diğer eğitim kurumlarında Almanca Öğretmenliği mezunları görev alabilir. Bununla birlikte Almanya ile ticari işbirliği olan özel sektörün ilgili alanlarında çalışabilir, yine turizmin de çeşitli alanların da iş bulabilir. Ayrıca mezun öğrenci kendini geliştirerek çevirmenlik yapabilmektedir.

Almanca Öğretmenliği Bölümü Hangi Fakültede Yer Alır?

Almanca Öğretmenliği bölümü Eğitim Fakültesi çatısı altında yer almaktadır. Bu bölümün yanı sıra fakültede Fransızca Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Özel Eğitim, Okulöncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği gibi bölümler de yer almaktadır.

  Üniversite Hayatı Boyunca Karşılaşacağınız İnsan Tipleri

Almanca Öğretmenliği Bölümü Size Göre Mi?

Üniversite ‘de okuyacağınız bölümü seçerken dikkat etmeniz gereken şey, o bölümü bitirdikten sonra mesleğinizi yaparken mutlu olup olmamanızdır. Bu öngörü ile bölümünüzü seçerseniz ileride sevdiğiniz bir işi yapmanız daha muhtemel olur. Örneğin; dil öğrenmeyi seviyorsanız, yani yabancı dillere karşı ilginiz varsa ve aynı zamanda insanlara bir şeyler anlatmak, öğretmek gibi sabır ve özveri gerektiren yeteneklere sahipseniz ve bu işi yaptığınızda kendinizi mutlu hissedecekseniz, bu bölümü okumamanız için hiçbir engel yok demektir. Fakat bu bölümü okuduktan sonra illa öğretmenlik yapmayabilirsiniz. Çeviri, tercümanlık ya da özel sektörde ya da turizm alanlarında da çalışabilirsiniz. Aynı yukarıda verdiğimiz öğretmenlik örneği gibi diğer meslek alanlarını da kendinizle kıyaslayabilir, bu işleri yapıp yapamayacağınız konusunda öngörü sahibi olduktan sonra tercihlerinizi yapabilirsiniz.

2017-2018  Almanca Öğretmenliği Taban Puanları sıralamasına göre Almanca Öğretmenliği bölümleri sıralamasının ilk 5 sırası şu şekilde:

  • Uludağ Üniversitesi Almanca Öğretmenliği
  • Gazi Üniversitesi Almanca Öğretmenliği
  • Anadolu Üniversitesi Almanca Öğretmenliği
  • Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Almanca Öğretmenliği (Almanca)
  • Ondokuz Mayıs Üniversitesi Almanca Öğretmenliği


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR