Ankaragücü’nün Beşiktaş Deplasman Tribünü Bilet Fiyatını 1 TL Yapmasının Ardındaki Hikaye


Ankaragücü ile Beşiktaş arasında 24 Kasım 2018 saat 19:00’da oynanacak maç öncesinde, Ankaragücü yönetiminin deplasman tribünü fiyatını 1 TL yapması kamuoyunun tüm dikkatini üzerinde topladı. Ankaragücü basın sözcüsü Tuna Yılmaz’ın yaptığı açıklamaya göre, bilet fiyatının 1 TL olmasının sebebini Beşiktaş ile olan geçmiş rekabetin sebep olmadığını söyledi. Fakat sosyal medyada çıkan tartışmalar bu konuda iki fikir ayrılıklarına yol açmış gözüküyor.

Ankaragücü basın sözcüsü Tuna Yılmaz’ın yaptığı açıklama ile birlikte, bilet fiyatının 1 TL olmasının nedeni Konyaspor maçına taraftar yasağı olduğu için Ankaragücü taraftarının maça gidememesi. Açıklamanın tamamı şöyle:

“Bir önceki hafta Konya deplasmanında taraftarımıza yasak geldi. Futbol sevdasına aykırı bir durumdu. Taraftarımız takımımızı destekleyemedi. Bu durum sporun rekabetine aykırı. Biz de onun ardından ilk maçımızda rakibimize böyle bir kolaylık yapmak istedik. Bu da Beşiktaş’a denk geldi. Asla altında başka bir durum aranmasın”

Maç öncesi Ankaragücü, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak 1 TL temalı kısa bir klip paylaştı. Yeşil sahanın üzerinde bulunan bozuk paralar bir hayli dikkat çekiciydi.

1 TL olarak açıklanan bilet fiyatının asıl sebebinin ise; 2012 yılının Kasım ayında Beşiktaş ile Ankaragücü arasında oynanan ve Beşiktaş’ın 3-2 kazandığı Ziraat Türkiye Kupası karşılaşmasında, o dönem zor bir ekonomik darboğazdan geçen Ankaragücü takımı futbolcularına 1 TL atmasından kaynaklandığı söylentisi ortaya atıldı.

Resmi Twitter'da görüntüle

Atılan twitin ardından sosyal medya üzerinden iki takım taraftarları arasında tartışmalar yaşandı. Bir kesim 1 TL atılma olayının hiç yaşanmadığını söylerken, bir kısım taraftar ise olayın yaşandığını iddia etti

Maçın oynandığı tarihteki gazetelerin içeriklerine bakıldığı zaman böyle bir olaydan bahsedilmiyor. 28 Kasım 2012 tarihinde oynanan Beşiktaş Ankaragücü maçına dair, Ankaragücü taraftarını rencide edecek hiçbir habere yer verilmiyor. Fakat o gün iki taraftar grubu arasında gerginlik yaşandığına dair görüntüler var

Ankaragücü resmi internet sitesinde yapılan açıklamada ise 1 TL vurgusu yapılmadan “Küfür etme, ettirme” başlığı ile bir yazı yayımlayarak, gerilime bir son vermeyi amaçlıyor

“Geçmişte yaşanan husumetleri bir kenara bırakıp yeni bir sayfa açıyoruz. Bu hafta oynayacağımız Beşiktaş karşılaşması yeni bir başlangıç olsun.
Ankara İl Spor Güvenlik Kurulu’nun almış olduğu karar gereği Spor Toto Süper Lig’in  13. haftasında karşılaşacağımız Beşiktaş JK maçında misafir takım taraftarları tribündeki yerlerini alacaktır. Biz bu müsabakanın küfür ve hakaretten uzakta Fair-Play ruhu içinde, dostluk mesajlarının paylaşıldığı, seyir zevki yüksek ve herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı bir maç olarak sonlanmasını arzu ediyoruz.
Dostluğa, kardeşliğe ve birliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde; sporun hoşgörü, kardeşlik ve barış olduğu gerçeğini topluma hatırlatmak hepimizin sorumluluğu olmalıdır.
Camia olarak futbolun birleştiriciliğinde buluşarak bu husumetlere son vermeliyiz. Biz Ankaragücü Spor Kulübü olarak seyir zevki ve mücadele gücü yüksek bir karşılaşma olmasını diliyoruz.”

1900’lü yılların başında kurulmuş bu iki güzide kulübümüzün arasında olan gerginliğe son vereceği maç olmasını temenni ediyoruz. Spor eğlencedir, dostluktur. Spor insanları ayırmaz, birleştirirYorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR