Apple Şirketinden Şok Karar! Satılan Cihazlar Açıklanmayacak


Apple bandından şok karar. Finans Müdürü Luca Maestri bundan böyle iPhone, iPad ve Mac cihazların hangisinden ne kadar satıldığını açıklamayacaklarını söyledi. Bunu yapmak adına da çeşitli çalışmalar varmış.

Marka, dördüncü çeyrek rakamlarını açıklarken, şirketin Finans Müdürü Luca Maestri bundan böyle iPhone, iPad ve Mac cihazların hangisinden ne kadar satıldığını açıklamayacaklarını söyledi. Apple bugüne dek Watch, AirPods ve HomePod gibi cihazlarının satış rakamlarını da tek tek açıklamak yerine hepsini ‘diğer ürünler’ kategorisinde açıklıyordu. Bu kararın sebebi, iPhone satışlarının bir önceki yıla göre aşağı yukarı aynı olması ancak gelirlerin yüzde 29 artış göstermesi. Apple artık satılan ürün sayısının geçmişte olduğu kadar önemli olmadığını söylüyor. Ancak Maestri yine de Apple’ın satılan ürün sayısını artırmayı hedeflediğini söyledi. Apple CEO’su Tim Cook da “Bu durum markete gittiğinizde kasiyerin size alışverişinizin tutarı yerine, aldığınız ürün sayısını söylemesine benziyor. Önemli olan sepette kaç adet ürün olduğu değil, sepettekilerin toplam değeri.” ifadelerini kullandı.

 

Yüksek Rakamlar ve Düşen Pazarlar

Apple tarafında özellikle bazı ülkelerde pazar ile ilgili farklılıklar ve düşmeler seziyoruz. Bu durumu en iyi şekilde toparlamak adına size özgün bir hizmet sağlamak niyetindeyiz. Satılan ürün sayısı belki Apple’ın işletme olarak performansını birebir temsil eden bir ölçüt değil ancak analistler ve gazeteciler bu rakamları, bir şirket ürününün ortalama satış fiyatını hesaplamak için kullanıyor. Örneğin bu rakam, farklı iPhone modellerinin ne kadar başarılı olduğunu gösterebilir. Özellikle yeni XS, XS Max ve XR gibi yeni modellerin, SE, 6S ve 6 gibi üretimi durdurulan önceki modellere göre daha pahalı olduğu düşünüldüğünde, toplam satış rakamından yeni modellerin performansını takip etmek daha önemli hale geliyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR