Arabaların Arka Koltukları Daha Tehlikeli!


Otoban Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından hazırlanan raporda, yeğin güvenlik önlemlerinin ön koltuklarda yoğunlaştığını ve artık arka koltukta oturan yolcuların daha güvensiz bir yolculuk yaptıklarını ortaya çıkarttı. 

Yayımlanan rapora göre ön koltuklarda oturan yolcular, emniyet kemerleri, baş boyun destekleri, öne bakan hava yastıkları, yan destek hava yastıkları gibi pek çok özel koruma ile korunuyor. Arka koltuklarda kullanılan güvenlik önlemleri ise genellikle tek emniyet kemeri oluyor. 

IIHS raporuna göre ön kemerlerin kendileri bile arka koltuklarda kullanılan kemerlerden daha güvenli ve sağlam. Çaprazlama gelen ve yolcuların göğsüne uygulanan baskıyı azaltan şeritler, bazı arka koltuk kemerlerinde bulunmuyor. 

Raporunda gerçekleştirdiği araştırmaya yer veren IIHS, arka koltuktaki yolcuların hayatını kaybettiği kazaları baz aldı. Gerçekleşen 37 ölümlü vakanın büyük bir kısmında kemer kullanılması durumunda kazaların ölümle sonuçlanmayacağı ortaya çıktı. 

IIHS başkanı David Harkey, araç paylaşımının arttığı bu süreçte arka koltuk yocularının güvenliği için gerekli adımların atılması gerektiğini belirtti. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR