Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü Ve İş İmkanları


arap dili ve edebiyatı bölümü

Arap Dili ve Edebiyatı bölümü okumak isteyen öğrenciler Arap kültürü ve edebiyatına fazlaca meraklı olmalılar. Bölümde aldığınız eğitimle Arapça metinleri rahatlıkla okuyabilecek, Arapça düşünüp, Arapça yazabilecek seviyeye gelmeniz amaçlanmaktadır. Alınan derslerde sık sık Arapça metin okuma, kompozisyonlar yazma ve sunumlar yapma gibi pratikleri yapma imkanı bulabileceksiniz.

Arap dili ve edebiyatı bölümü sizi dünyaya açacak bir kapı olabilir. 25 ülkede 181 milyon kişi Arapça konuşmaktadır. Arapçayı öğrenmek sizi kökleri çok eskilere dayanan Arap kültürünü derinlemesine araştırmanız için fırsattır.

Arap Dili ve Edebiyatı İş İmkanları

Bu bölümü okursam “Nasıl iş bulabilirim?”  “Nerede iş bulabilirim?”  gibi sorular aklınızı kurcalıyor olabilir. Fakat sanıldığının aksine Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün iş fırsatları sanıldığından daha fazladır. Devlette çalışmak isterseniz TRT, Diyanet İşleri Bakanlığı, İmam Hatip Liseleri, elçilik ve konsolosluklar gibi kurum ve işlerde çalışabilirsiniz. Eğer özel sektörde çalışmak isterseniz Katar, Birleşik Arap Emirlikleri gibi zengin ve iş hacmi büyük ülkelerle çalışan firmalarda pek çok meslek grubundan fazla maaş alarak çalışabilirsiniz.

Arap Dili ve Edebiyatı bölümü ülkemizde pek yaygın olmayan bir bölümdür. Bu durum pek çok meslekte yaşanan mezun fazlalığı sorununu ortadan kaldırmıştır. Bölümün ülkemizde sadece 8 üniversitede kürsüsü kurulmuştur. Arap Dili ve Edebiyatı bölümünün eğitim süresi 4 yıldır. Bölüm Fen Edebiyat Fakültesine bağlıdır. Üniversitelerin Arap Dili ve Edebiyatı bölümünde okumak için uçuk puanlar yapmak gerekmemektedir. Taban puanları çok yüksek olmayan Arap Dili ve Edebiyatı bölümünün açıldığı üniversiteler yüksek taban puanına sahip üniversiteden başlayarak aşağıda sıralanmıştır:

  • İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı
  • Ankara Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı
  • Selçuk Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı
  • Atatürk Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı
  • Kilis 7 Aralık Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı
  • Dicle Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı
  • Mardin Artuklu Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı
  • Kafkas Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı

Arap Dili ve Edebiyatı bölümünde okumak isteyen öğrenciler sabırlı ve odak noktalarını derslerine çeviren kişiler olmalıdır. Arapça öğrenmesi zor bir dildir. Latin alfabesi olmaması nedeniyle öğrencilerin derslere girmeden veya dersleri dinlemeden Arapça öğrenmeleri zor bir ihtimaldir.

Arap kültürüne meraklı olan kişilerin keyifle okuyacağı bir bölüm olan Arap Dili ve Edebiyatı bölümü gelecekte hem maddi hem manevi anlamda sizi fazlasıyla tatmin edecektir.

  Üniversite Tercihi Yaparken Dikkat Etmen Gerekenler

 

 

 

 

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR