Artvin Yusufeli İlçesi 7. Kez Taşınıyor


6 kez yeri değiştirilen Artvin’in Yusufeli ilçesi baraj yapımı sebebiyle 7. kez taşınıyor.

DHA’nın aktardığına habere göre, 410 kilometrelik uzunluğa sahip olan Kuzeydoğu Anadolu’nun en uzun nehirlerinden olan Çoruh Nehri üzerine kurulacak Yusufeli Barajı ve HES projesi nedeniyle Yusufeli ilçesi sular altında kalacak. Tarihinde 7. kez taşınacak olan ilçede 5 bin konut, 270 iş yeri ile 9 bin 430 dönüm tarım arazisi baraj sularının altında kalacak.

Yusufeli ilçesinin taşınacağı 150 hektarlık yeni yerleşim yerine ilk olarak 334 yeni konut inşaatı başlanacak. İlçenin yeni yerine binaların yanına 1600 yetişmiş ağaç, 16 bin adet çalı türü peyzaj bitkisi ekilecek. Bölgede, 100 dönümlük alan tarımsal alan olacak.

Bölgede yaşayan insanların bir kısmı bu yer değişikliğinden memnunken diğer bir kısmı memnun olmadıklarını belirtti.

Yusufeli’ne veda edeceklerini anlatan Osman Aksu, “Umarım yeni yerleşim yeri güzel bir ilçe olur. Gördüğümüz kadarıyla güzel çalışmalar oluyor. Güzel bir ilçe olacak. İnşallah evimiz de kurulur, işimizi de kurarız güzel bir yaşam sürdürürüz” dedi.

Yeni yerleşim yerinde inşa edilen konutları beğenmeyen Yaşar Koçoğlu ise şöyle konuştu: “Yeni yapılan konutlardan ben memnun değilim. Penceresi, mutfağı, odaları küçük. Binalar birbirine çok yakın, sıkışık yapılmış. Biz böyle beklemiyorduk, daha iyisini bekliyorduk. İnşallah diğer yapılacak yerlerde buna dikkat edilir.”,

Bölge esnafı için yeni iş yerleri yapılacak fakat 150 esnafın durumu hala belirsiz.

Yusufeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Özdemiroğlu da, yeni yerleşim yerinde çalışmaların sürdüğünü hatırlattı ve şöyle devam etti:

“Devlet eliyle iskan yapılıyor. Hak sahipliğiyle ilgili olarak Yusufeli ilçesindeki 150 esnafımıza iş yeri çıkmadı. Şu an ilçe merkezinde 400’e yakın esnafımız var, 150 tanesi yeni yerleşim yerinde hak sahibi değil. Daha ortada bir plan proje yok, biz de o arkadaşlarımıza iş yeri çıkmasını bekliyoruz.”

 

 

 

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR