Aşık olduğunuzu bilimsel olarak kanıtlayan 8 işaret


Aşık olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? O zaman şu sorulara cevap verin. Onu aklından çıkaramıyor musun? Şu anda çalışman gerekirken onu mu düşünüyorsun? Birlikte bir gelecek mi hayal ediyorsun? Bu baş döndürücü düşünceler aşk belirtileri olabilir. Bilim insanları “aşık olma”nın tam olarak ne anlama geldiğini tespit etti! Araştırmacılar sadece kısa süreli şehvet hissedenlerle uzun vadeli ve kararlı bir aşk yaşayanların beyinlerindeki aşk ile ilgili bölgenin birbirinden farklı olduğunu ispatladı.

İşte beyninizin aşık olduğunun 8 ispatı!

1. Onun özel biri olduğunu düşünmek

Sevdiğiniz kişinin benzersiz biri olduğunu düşünürsünüz. Bunun nedeni ise beyninizin merkezi dopamin bölgesinde dikkat ve odaklanmadan ötürü meydana gelen kimyasal bir değişimdir.

2. Olumluya odaklanmak

Gerçekten aşık olan insanlar sevdiklerinin olumlu özelliklerine dikkat ederler. Ayrıca onlara sevdikleri kişiyi hatırlatan önemsiz olay ve nesnelere odaklanırlar.

3. Duygusal belirsizlik

Aşık olmak çoğu zaman duygusal ve fizyolojik dengesizliklere yol açar. Coşku, artan enerji, uykusuzluk, iştahsızlık, hızlanan nefes ve nabız, endişe ve panik hisleri artış gösterir. Bu hal uyuşturucu bağımlılarına benzetilir. Araştırmalar gösteriyor ki; aşık olduğu kişinin resmini gören kişi ile yeni madde kullanmış bir bağımlının aynı beyin bölgesi harekete geçiyor. Zaten aşık olmanın da bir tür bağımlılık olduğu söyleniyor.

4. Saplantılı düşünmek

Aşık insanlar gün içerisinde uyanık geçirdikleri saatlerin %85’inde o kişiyi düşünüyor. Bu da saplantılı düşünceyi işaret ediyor.

5. Duygusal bağımlılık

Aşık insanlar düzenli olarak, kıskançlık, reddedilme korkusu ve ayrılık kaygısı da dahil olmak üzere ilişkilerine duygusal bağımlılık belirtileri gösterir.

6. Bir gelecek planlamak

Sevdikleri kişiyle birleşmeyi hayal eden aşıklar birlikte bir gelecek hayal ederler.

7. Empati duyguları

Aşık olan insanlar genellikle sevdiklerine karşı güçlü bir empati duygusu hissederler, onun acısını kendi acıları gibi hissederler ve diğer kişi için her şeyi feda etmeye hazırdırlar.

8. Kontrolden çıkma hissi

Aşık insanların tutkularının istemsiz ve kontrol edilemez olduğunu tespit edildi.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR