Aşık Veysel 123 yaşında!


Sesiyle kulaklarımızın pasını silen bizi başka diyarlara görüten büyük halk ozanı Aşık Veysel 123 yaşında! Kendisini rahmet ve saygıyla anıyoruz.

1. Hayatı

Aşık Veysel, kimlikteki adıyla Veysel Şatıroğlu, 25 Ekim 1894 tarihinde Sivas’ın Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin 3. çocuğu olarak dünyaya geldi.

2.

 Annesi Gülizar Hanım merada koyun sağmaya giderken doğurur Aşık Veysel’i.

3. Hastalığı

Küçük Veysel o zamanlar çok yaygın olan  çiçek hastalığına yakalanır. Aşık Veysel kendi hastalığını şöyle anlatır:
“Çiçeğe yatmadan evvel anam güzel bir entari dikmişti. Onu giyerek beni çok seven Muhsine kadına göstermeye gitmiştim. Beni sevdi. O gün çamurlu bir gündü, eve dönerken ayağım kayarak düştüm. Bir daha kalkamadım. Çiçeğe yakalanmıştım. Çiçek zorlu geldi. Sol gözüme çiçek beyi çıktı. Sağ gözüme de, solun zorundan olacak, perde indi. O gün bu gündür dünya başıma zindan.”

4. Bağlama ile tanışma hikayesi

Çiçek hastalığıyla gözlerini dünyaya kapatan Veysel’in  babası, ona oyalanması için bir saz alır. Zaman zaman evlerine gelen halk ozanlarını, Aşıkları pür dikkat dinleyen Veysel, ilk saz dersini Çarmışıhlı Ali Ağa’dan alır.

5. Evliliği

Anne-babası kendileri öldükten sonra bakacak birileri olsun diye Veysel’i evlendirmeye karar verir ve  Veysel’e diye akrabalardan bir kızla, Esma ile evlendirirler Veysel’i. Bir kızı bir oğlu olur. Ama oğlu daha 10 günlükken ölür. Bundan sonra kabuğuna çekilir Veysel. Daha sonra kardeşinin de çocuğu olunca eve yardımcı alırlar.

6.

Veysel hasta yatarken, kardeşi keven toplamaktayken eve aldıkları yardımcı, Veysel’in karısı Esmayı kandırıp kaçarlar. Kucağında 6 aylık bebeğiyle kalır ortada Veysel. Küçük kız iki sene sonra ölür…

7.

Aşık Veysel, 5 Aralık 1931′ de A. Kutsi Tecer ve arkadaşlarının düzenlediği Halk Şairleri Bayramına katılır. A. Kutsi Tecer’in isteği üzerine Cumhuriyetin 10. yılına nazaran Atatürk için şiirler yazılır. Veysel’in destanı çok beğenilir, Ankara’ya gönderelim denir. Veysel “Ben gider okurum” der ve arkadaşıyla beraber yola düşer. Ama Atatürk’e ulaşamaz. Şiirini zar zor Hakimiyet-i Milliye Gazetesine verir. Destanı 3 gün gazetelerde kalır. Bir salonda konser verir. Konserden sonra cebine para koyarlar birer takım elbise alırlar ve Veysel evine geri döner.

8. Döndükten sonra…

Ahmet Kutsi Tecer’in katkısıyla bir çok köy enstitüsünde saz hocalığı yapar veedebiyatın önemli şahıslarıyla tanışıp şiirini iyiden iyiye geliştirir.

9. Vefatı…

1965 yılında TBMM, özel bir kanunla Aşık Veysel’e, “Anadilimize ve milli birliğimize yaptığı hizmetlerden ötürü” 500 lira aylık bağlar.

Aşık Veysel, 21 Mart 1973, sabaha karşı saat 03.30 da Sivrialan köyünde vefat etmiştir. Evi müze olarak düzenlenmiştir.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı