Atatatürk’ün Kurduğu ve İçinde Sinema, Hastane, Müzik Grubu Bulunan Fabrika


Fabrikaları yalnızca içerisinde sürekli üretim yapılan bir alan olarak görmeyip bu konuda aktif bir düşünce oluşturan Atatürk, sosyal fabrika olarak önemli bir proje tasarlamıştı. Cumhuriyetin ilk yıllarında karşımıza çıkan bu proje, dünya çapında örnek olarak ön plana çıkmıştı. İsterseniz bir göz atalım.

 

1- Mustafa Kemal Türkiye’yi müreffeh bir toplum olarak tasarlarken, bu konuda bazı alanlarda güncelleme yapması gerektiğine inanıyordu.

2- Sadece üretim yapan yerler değil, üretim yapan insanların da beslendiği, ruhlarının ve zihinlerinin doyduğu bir alan oluşturmak niyetindeydi. Mutlu vatandaşlar için bir kampüs yapısı oluşturmak istiyordu. Çalışanlar sadece para kazanmasın, aynı zamanda kendilerini de geliştirsin diye düşünüyordu. Şu an düşününce çok uçuk gelebilir. O dönem de uçuktu. Ama yine de uygulandı.

3- Bu konuda ilk fabrika için Nazilli seçildi. Belki de 1930 senelerinde Mestafa Kemal Nazilli’yi ziyaret ederken (ilk ziyareti) düşünmüştü bu projeyi. Ya da o zamanlar attı temelini bu fikirlerin.

4- Sosyal fabrika projesenin ilk uygulaması olarak çalışmalara başlandı ve süreç oldukça ilerleyen bir dilde çıktı karşımıza. Araştırmalar yapıldı ve teknolojik alt yapılar kuruldu.

5- Çalışanlar için yüksek standartlar düşünülüyordu. 5 yıllık bir kalkınma planı dahilinde başlayan çalışma süreci oldukça heyecanlı bir şekilde ilerliyordu. İnşaat büyük bir heyecanla başlamıştı.

6- Dönem şartlarına göre oldukça kısa sürede yükselen inşaat için 1935’te temellerinin atılması ile başlamış ve 1937 yılında bitirilmişti. Bölgenin belki de en modern ve ilgi çeken yapısıyla ön plana çıkan fabrika, artık çalışmalarına başlamaya hazırdı!
7- Mustafa Kemal bizzat kendisi açılışı yaptı ve büyük bir ilgi vardı.

8- Sosyal tesislerde fabrika balolar organize etti, dans geceleri yapmaya başladı.

9- 700 kişilik bir sinema salonu vardı. 12.000 kişilik nüfus ele alınarak hazırlanmıştı bu salon. Ayda 2 kere memurlara, iki kere işçilere ve iki kere de ustalara film gösterimi yapılacak haftada 6 senas film gösterimi yapılıyordu burada.

10- Ayrıca tiyatro temsilleri de başladı ve oldukça ilgili çalışmalar ön plana çıktı. Fabrika işçilerinin kurduğu tiyatro kulübü, içeriden ve dışarıdan gelen oyunlarla büyük bir ilgi yaratmıştı.

11- Bu fabrika kendi elektriğini kendisi üretiyordu. Dönemin Nazilli bölgesinde duyulan ihtiyacı için elektrik üreten bir fabrikadan bahsediyoruz aslında. Kendi bünyesinde bir santrali vardı bunun için.

 

Peki şu an bu fabrikanın durumu nedir?

Müze olarak kullanılacaktı ve tüm dünyaya örnek olacaktı. En azından düşünceler bu şekildeydi. Peki sonra ne oldu? Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk vefat ettikten sonra fabrika bir kenara itildi.

Bugün halen kullanılan bir yer olsaydı ve bu proje bütün ülkemizde uygulanabiliyor olsaydı, sizce nasıl bir yapıda olurduk?

 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı