Avrupa Birliği Ülkelerinde Vizesiz Seyahat Dönemi Sona Eriyor!


Avrupa Birliği ülkeleri arasında uygulamada olan ve kişilere serbest dolaşım imkanı sunan vizesiz seyahat dönemi sona mı eriyor. İşte 2021 yılında devreye girecek olan ETIAS uygulaması ve getirecekleri.

Son yıllarda yaşanan terör olaylarının hızla artmasıyla birlikte Avrupa Birliği yeni güvenlik önemleri almış ve 26 ülkeden kontrolsüz bir şekilde geçiş yapılmasını sağlayan “Schengen Vizesi” Avrupa Birliği ülkeleri tarafından tartışılmaya başlanmıştı. 

Avrupa Birliği ülkelerinin güvenliği için ve olası güvenlik sorunlarını önlemek amacıyla Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi olan ETIAS uygulamasını devreye sokmaya karar verdi. Hali hazırda yürürlükte olan Schengen’e üye olan ülkelerde Avrupa Birliği vatandaşları herhangi bir sorun yaşamadan diledikleri Avrupa Birliği üyesine özgürce seyahat edebiliyordu. 

Ancak yeni yürürlüğe girecek olan ETIAS ile bu durum değişecek. ETIAS ile birlikte yolcular seyahatleri öncesinde internet üzerinden biyometrik, yolculuk ve güvenlikle ilgili soruları kapsayan bir başvuru formunu dolduracak. 

Söz konusu başvuru 10 dakikada doldurulacak ve girilen bilgiler Avrupa Birliği üyesi ülkelerin sistemleriyle eşleştirilip kişinin potansiyel terörizm ve suç tehdidi oluşturup oluşturmayacağı tespit edilecek. ETIAS başvuruları maksimum 96 saat içerisinde işleme konulacak ve onay ya da red yazısı kişiye e-posta yoluyla bildirilecek. 

ETIAS belgesinin oluşturulması için 7 Euro alınacak ve alınan onayın geçerliliği 3 yıl olacak. ETIAS ile birlikte tek seferde 6 aylık süre içerisinde 90 günlük ziyaretlerde kullanılabilecek. Vize muafiyetine hak kazanan yolcular kimlik ve güvenlik bilgilerini teyit eden bir dijital yetkilendirme almalarına imkan sağlıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya da bilindiği gibi ETIAS benzeri bir seyahat sistemine sahip. 

Schengen vizesi gereken ülkeler 2021 yılından itibaren ETIAS onayı zorunluluğu getirecek. Bu ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, Yeni Zelanda, Avustralya gibi ülkelerin yanı sıra, Ukrayna, Moldova ve Bosna Hersek gibi Avrupa Birliği üyesi ülkelerde bulunacak. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları şimdilik serbest dolaşım hakkına sahip olmadıkları ve hali hazırda vize almak zorunda oldukları için ETIAS’a ihtiyaç duymayacaklar. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR