Aziz Sancar’ın İsmi Verilen Bitki Dertlere Derman Olacak!


Ülkemizde yetiştirilen bitkilerden olan havalotuna, Nobel kazanan ilk Türk bilim insanı olan Aziz Sancar’ın adını almıştı. Bitki üzerinde yapılan araştırmalarda bitkinin dertlere derman olabileceği ortaya çıktı. 

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, yaptığı açıklamada bitkinin ilaç üretiminden tedaviye kadar pek çok farklı aşamada geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarında da kullanılabileceğini belirtti. 

Doğan, Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi tarafından yürütülen çalışmada, Aziz Sancar’ın ismi verilen bitkinin, yaraları iyileştirme sürecinde kullanılabileceğini belirtti. Bitkinin etken maddesinin tanımlanması ve ilaç olarak değerlendirmesi için çalışmalarını yürüten ekibin artık bir sonuca varmak üzere olduklarını söyleyen Doğan, “Bu alanda araştırma yapan öğretim üyelerimizin çalışmaları neticelenmek üzere. Bu bitkide bulunan maddelerin ayrıştırılması ve bu maddelerin ilaç olarak kullanılmasına yönelik çalışmalar üniversitemiz çatısı altında gerçekleşecek olan TÜBİTAK projemiz, başlatılacak.” dedi.

Yürütülen araştırmanın başındaki isim olan Doç. Dr. Murat Koç da bir açıklama yaparak “Araştırılan bitkinin ilaç olup dertlere dermen olma potansiyeli çok yüksek. Kesin sonuçları elde ettikten sonra net bir şey söyleyebiliriz” açıklamasında bulundu. 


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR