Bacak Bacak Üstüne Atarken İki Kere Düşünün!


Bacak bacak üstüne atmak sıkça yaptığımız bir şey. Çoğumuz bunu oturur oturmaz otomatik olarak yapıyoruz. Şık ve seksi bir duruş sergilemeyi sağladığı da bir gerçek. Kadınsı bir duruş olarak algılanıyor genelde. 

Düşünmeden yaptığımız bacak bacak üstüne atma hareketinin sağlığımızı ve bedenimizi etkileyen sonuçları olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu basit hareketle ne gibi sorunlara yol açabileceğimize dair çarpıcı gerçekler…

Tek bacak üstünde uzun süre kalmanın yarattığı sonuçlar düşündürücü. Uzun saatler belli bir pozisyonu koruyarak oturma, peroneal sinir felci ya da felç durumuna yol açabiliyor. Peroneal sinir felci, büyük olasılıkla bacak bacak üstüne atma pozisyonundan dolayı ortaya çıkıyor.

2010 yılında çalışmalarda, bacak bacak üstüne atarak oturmanın vücuttaki kan basıncını artırdığı ortaya çıktı. Herhangi bir tansiyon sorununuz yoksa bu pozisyonda oturmaktan sakınmak, dolaşımla ilgili rahatsızlık yaşamanızı engeller.

Bacağınızın üzerine diğer bacağınızı koyduğunuzda, kan akışı bacaklarınızdan göğsünüze doğru olur, kalbinize giden kan basıncı artar. Bir başka açıklama ise, kan basıncının yükseldiği, çünkü bacak kaslarının izometrik egzersiziyle (eklem hareketi olmaksızın kasların kasıldığı egzersiz) kan akışına direncin arttığı yönünde. Bacaklarınızı uzatarak bilek kısımlarında üst üste attığınız pozisyon, pelvik dengesizliğine yol açabilir. Uzatılmış üst üste bacaklarda, iç bacak kasları daha kısalır ve dış bacak kasları daha uzar, eklemleriniz hareketsiz kalır.

Bacak bacak üstüne atma pozisyonu, kılcal damarların çoğalmasına yol açar. Varisli damarları destekleyen en büyük faktör genler olmasına rağmen, sürekli bacak bacak üstüne atarak oturmanın da damarlarda baskı oluşturarak enflamasyona yol açabildiği bir gerçek. Kan damarlarında küçük valfler bulunur ve bunlar kanın yanlış yönde akmasına engel olur. Bacaklarınız üst üsteyken damarlarınızdaki baskı artar ve kan akışı engellenir. Bu da damarların daralmasına ve güçsüzleşmesine, kanın geriye doğru akmasına yol açar. Bu durum bacaklarda kan birikmesine ve damarların şişmesine neden olur.

Sonuç olarak, bacak bacak üstüne atarak her gün üç saatten uzun süre oturmak, postürün eğrilmesine, bel, boyun ve kalça ağrılarına yol açar. Kısa ve uzun vadeli risklerini düşünerek, kendinizi bacak bacak üstüne atarken yakaladığınızda pozisyon değiştirmek en iyisi…

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı