Başarılı Bir İş Görüşmesinin Püf Noktaları


Tebrikler! İlk defa iş görüşmesi için çağrıldınız.Peki ama şimdi ne olacak? Başarılı bir iş görüşmesinin püf noktaları nelerdir?

Daha ilk, 15. yada 100. defa iş görüşmeniz olup olmaması fark etmez, bu görüşmelerde başarılı olmak için en önemli husus hazırlıklı olmaktır.Bu yazımızda sizler için başarılı bir iş görüşmesinin püf noktalarını araştırdık. Bu yazıda nasıl bir hazırlık yapmanız gerektiği hakkında bilgiler vereceğiz. Şimdiden başarılar dileriz.
Görüşme İçin Hazırlık
En önemli hususlardan biri görüşmeye gitmeden önce başvuru yaptığız firma hakkında yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Şirketle ilgili haberleri takip edip başarıları, aldıkları ödüller, vizyonları ve misyonları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ürettikleri ürünleri ve sundukları hizmetler hakkında detaylı bilgi edinmek için bu ürünler ve hizmetler hakkında kendi deneyimlerinizi oluşturun. Bu tarz bilgiler edinmek görüşmeyi yapacağınız kişiye sadece iş aradığınızı değil, ‘Bu’ işi istediğinizi vurgulamanızı sağlar.
Öz Geçmişinizi Gözden Geçirin
Öz Geçmişiniz iş görüşmesine davet edilmezde en önemli etkendir. Başarılı bir iş görüşmesinin püf noktalarından bir tanesi de öz geçmişinizin dijital bir kopyasını göndermiş olsanız bile, görüşmeye giderken mutlaka yanınızda fiziksel bir kopyasını da bulundurmanızdır. Başvurduğunuz iş için gereklilikleri inceleyip öz geçmişinizi bu iş üzerine deneyimleriniz ve hazırlıklarınız ile birlikte bu iş için ne kadar biçilmiş kaftan olduğunuzu kanıtlayacak nitelikte baştan oluşturun. Eğer başvurduğunuz iş ile ilgili iş açığı var ise, neden böyle bir açık olduğu hakkında sorular sorabilirsiniz. Her zaman dürüst olun,lafı uzatmayın ve daha önceki işverenleriniz ve onların yanlışları üzerinden pirim yapmaya çalışmayın.
Size Yöneltilebilecek Sorular
Öz geçmişiniz üzerine tartıştıktan sonra, görüşmeyi yaptığınız kişi size bir takım sorular yöneltecektir.Burada en önemli husus öz güveniniz yerinde ve takılmadan akıcı bir şekilde cevap vermeniz olacaktır. Bizden size bir tavsiye, bu sorular içerinde ucu acık ve kafanızı karıştıracak sorular tabi ki olacaktır. Bu tarz durumlarda rahat olun ve kendinizden emin bir şekilde cevaplar verin. Çünkü büyük ihtimalle bu soruların cevaplarını görüşmeyi yaptığınız kişi de kesin olarak bilemeyecektir.

Karşılaşacağınız Muhtemel Sorular: 

1. Güçlü olduğunuz alanlar nelerdir?
2. Zayıf olduğunuz alanlar nelerdir?
3. Neden bu şirketle çalışmak istiyorsunuz?
4. 5-10 yıl içerisinde kendinizi nerede görüyorsunuz?
5. Gerektiğinde taşınmak sizin için uygun mudur?
6. Gerektiğinde seyahat etmek sizin için uygun mudur?
7. En çok gurur duyduğunuz başarılarınız nelerdir?
8. Hata yaptığınız bir durumu bizimle paylaşır mısınız?
9. Hayalinizdeki iş nedir?
10. Bu iş imkanı hakkında nereden bilgi edindiniz?
11. Öz geçmişiniz hakkında bilgi veriniz.
12. Eğitiminiz hakkında bilgi veriniz.
13. Kendinizi tanıtınız.
14. Zorlu durumlarla nasıl başa çıktığınızı anlatınız?
15. Neden sizi işe almalıyız?

Sizin yetenekleriniz ve tecrübeleriniz ile ilgili bilgi içeren sorularda STAR metodunu kullanarak cevaplar verebilirsiniz.

– İçinde bulunduğunuz durumu ve görevi yetenekleriniz ile örtüştürme
– Sonuca ulaşmak için yapacağınız hareket
– Ulaşılan sonuç ile ilgili görüştüğünüz kişiyle yapacağınız tartışma

Bu sonuca ulaşmak için takım arkadaşlarınızdan nasıl faydalandınız? Size verilen bütçeyi tam olarak mu kullandınız ya da ekstra bir kâr elde ettiniz mi? Sonuçta şirkete sağladığınız kazanç

Görüşmeden önce önünüze gelebilecek soruları bir aile bireyi veya arkadaşlarınızla pratik yapmanız da sizin için başarıyı getirebilecek yardımcı etmenlerdendir. Ayrıca varsa şirket yada iş ile ilgi sorularınızı önceden hazırlayın ve sizden istendiği zaman kendinizden emin bir şekilde dile getirin.

Uygunsuz Sorular:
Bazen görüşmeyi yaptığınız kişi size aileniz, dininiz, etnik kökeniniz,yaşam tarzınız,cinsel tercihleriniz gibi sizi rahatsız edebilecek bir takım sorular yöneltebilir. Bu tarz durumlarda cevaplamak istemediğiniz soruları kibarca geri çevirebilirsiniz. Eğer görüşme yaptığınız kişi sizi gerçekten aşağılayıcı ve zor duruma sokan sorular yöneltirse yetkili kurumlara başvurarak dava açabilir ve cezai yaptırım uygulatabilirsiniz.

Başvuru Sonrası

Geldik en stresli sürece.Başvurunuzun ”değerlendirilme süreci”, eğer görüşmeden sonra görüşmeyi yaptığınız kişi ne zaman geri dönüş yapacaklarına dair bir bilgi vermediyse, kibarca sormak en iyi seçenektir. Ortalama olarak şirketler başvurudan sonra 24 saat içerisinde size bilgi verecektir.

Burada unutulmaması gereken en önemli şey, işi alamasanız dahi her görüşme sizin için bir deneyim ve pratik yapmak için güzel bir fırsat olmasıdır.
Bu yazımızda size başarılı bir iş görüşmesinin püf noktalarını anlatmaya çalıştık, umarız faydalı olmuştur.
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı