Başarılı Öğrencinin 4 Beslenme Alışkanlığı


Başarılı Öğrencinin Beslenme Alışkanlıkları
Başarılı Öğrencinin Beslenme Alışkanlıkları

Öğrencilik ve Beslenme

Başarılı öğrenciler üzerinde yapılan birçok araştırma yapılmış ve bu araştırmaların sonucunda elde edilen ortak verilerden biri düzenli beslenme alışkanlıkları olmuştur. Eğer okula giden bir çocuk sahibi iseniz beslenmesine yönelik yapılacak birkaç düzenleme ve çalışma ile çocuğunuzun okuldaki performansını arttırabilirsiniz. İşte birbirinden önemli 4 beslenme alışkanlığı ve önerisi…

Günün En Önemli Öğünü: Kahvaltı!

Uykudan uyanan büyük ya da küçük herkes için vücudun tekrar verimli bir şekilde çalışabilmesi, zihnin olumlu yönde karar alabilmesi için iyi bir kahvaltı şarttır. Sizde çocuğunuzun okula giderken kahvaltısını hazırlayarak kahvaltı yaparak okula gitmesini sağlayın. Yukarıda bahsettiğimiz gibi okula giderken kahvaltı yapan öğrenciler, kahvaltı yapmayan öğrencilere göre çok daha başarılı bir performans sergilemektedir.

Öğrenciler kahvaltılarında yumurta, peynir, bal, zeytin ve tahıllı ekmek gibi besin değeri yüksek yiyecekleri kesinlikle tüketmelidir. Çay yerine süt içmesi, mevsime göre domates ya da salatalık kullanılması önerilmektedir.

Okul Saatleri ile Doğru Orantılı Beslenme Programı Hazırlayın

Önceki yıllara göre okul sisteminde ders saatleri değişkenlik gösterdi. Birçok okulun tam gün eğitim programına geçmesi ile beraber öğrenciler çoğunlukla sabah 9 ile öğlen 3 arasında okulda eğitim görmektedir. Öğrenciler böyle bir ders programına sahip ya da aksi bir ders programına sahip olabilirler. Böyle bir durum esnasında uzman bir diyetisyen hekime giderek çocuğunuzun okul öncesi, okul içerisinde ve okul sonrasında nasıl beslenmesi gerektiğine dair beslenme programı çıkartabilir ve buna göre hazırlık yapabilirsiniz.

Abur Cubur ve Hamur İşlerini Çocuğunuzdan Uzak Tutun

İlk öğretim çağında olan çocuklar yaşlarının getirdiği hareketlilik nedeni ile yoğun fiziksel aktivite içerisinde yer alırlar. Beslenmesine önem verilmesi gereken bu çocukların beslenme çantalarında poğaça, simit gibi hamur işleri yer almamalı ve teneffüslerde ara öğün olarak abur cubur ürünlerini yememesi gerekmektedir. Bunun yerine beslenme çantasında meyve veya fındık, fıstık, kuru üzüm, badem gibi yiyecekler yer almalıdır. Bu ürünler çocuğunuzun hem fiziksel hem de zihinsel olarak güçlü olmasını sağlayacaktır.

Beslenme Çantasında Neler Olmalıdır?

Birçok aile okula giden çocukları için beslenme çantası hazırlamaktadır. Yanlış hazırlanan beslenme çantaları yarardan çok zarar oluşturmaktadır. Bu nedenle bilinçli bir şekilde beslenme çantası hazırlanmalıdır. İyi bir beslenme çantası oluşturmak için içerisinde olması gereken yiyecekler şöyle olmalıdır;

Tam tahıllı sandviç ekmeği kullanılarak yapılmış peynir, domates, salata olabilir. Bunun dışında ızgara köfte kullanılabilir. Ayrıca içecek olarak süt ya da ayran beslenme çantasında yer almalıdır.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR