Başarılı Okullar Yalanı!


başarılı okullar yalanı

Hatırlanacağı üzere bir kaç hafta önce en başarılı 50 okul listesi yayınlanmıştı! Bu listenin aslında gerçeği yansıtmadığı, bakanlığın böyle liste hazırlamadığı ortaya çıktı. İşte başarılı okullar yalanı

İşte başarılı okullar yalanı! Eğitim sistemindeki içinden çıkılmaz kargaşa devam ediyor.Sayın Cumhurbaşkanının “eğitimde istediğimiz başarıyı yakalayamadık” açıklamasına rağmen bu durumdan istifade etmek isteyen bazı özel okul sahipleri, düzenledikleri bir listeyle kendi okullarını başarılı okul listesine koydurdular.

Kendi okullarını başarılı okul listesine koydurdular…

Şimdi sıra bu listeyi yayınlamaya geldi. Listenin basında yayınlanması için bakanlığın böyle bir çalışma yaptığını duyurması gerekiyordu. Bunun için bir bülten hazırlandı. Bültenin inandırıcı olması için Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı listeye göre 50 en başarılı özel okul belirlendi cümlesi yerleştirildi. Liste basın kuruluşlarına yollandı.Basın kuruluşları düzmece olan bu listeyi kullanmadı. Baskılar başladı..

Sıra televizyonlara geldi.

Haberin yanlış veya doğru olduğu hakkında araştırma ve inceleme yapmayan kanallar, Milli Eğitim Bakanlığına böyle bir araştırmanız var mı sorma zahmetine katlanmadan yada başka bir nedenle bu haberi yayınladılar. Ardından ortalık karıştı. Bakanlık sesiz, Anlı şanlı özel okul dernekleri velileri aydınlatacak bir açıklama yapmaktan kaçınıyorlar. Olan çocuğuna iyi bir eğitim aldırmak için boğazından kesen vatandaşa oluyor. Birde listede başarılı okul olarak görülen okulun fiyatını ikiye katlamasına neden oluyor. 38 yıldan beri eğitim editörlüğü yapan, eğitim konusunda binlerce yazı yazan bir gazeteci olarak lütfen bu yalanlara kanarak çocuklarınızı yazık etmeyin. Bakanlık böyle bir çalışma yapıyorsa neden kendi okullarını için yapmıyor sorusunu kendinize sorarsanız haberin yalan olduğunu anlarsınız. Okul seçiminizi yaparken iyice bir inceleme yapın. En az telefonunuzu seçerken yaptığınız araştırmanın yüzde 10’u kadar bir araştırma yaparsanız doğru okulu bulursunuz..

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın iyi bir eğitim alması hepimizin en doğal arzusu. Fakat bunu sağlamak için her anne babanın doğru bir araştırma yapması, doğru tercihleri yapmaya çalışması gerçekten çok önem taşıyor. Bu konuda bizde sorularınızı cevaplamak için hazır olduğumuzu bilmenizi isteriz

Yakında bir mail adresi vereceğim. Buraya yazdığınızda yardımcı olmaya çalışacağım.

Unimetre – Yaşar Özay – Özel Haber


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR