Bazı ikonik ünlüler ”Şu anda yaşasalardı nasıl görünürlerdi”


Great Senior Living adlı site yaşlıların refahına adanmış bir platform, son zamanlarda “Gone But Unone” adlı küçük bir projeye başladılar.

Bu projeye, bir nedenden ötürü vefat etmiş olan ünlü insanlara bir övgü olarak başlandı. Sitede , bu insanların fotoğrafları, genellikle on yıllık aralıklarla, yaşlanmalarını göstermek için Photo Shop yardımı ile değiştirildi.

Abraham Lincoln, Prenses Diana, Heath Ledger, Michael Jackson ve diğer bir kaç ünlü  hazırlanan GIF’lerde, ölüm yaşlarından itibaren yaşlandırılıp 100 yaşına kadar ki görünümlerini tasvir ediyor.

Aynı zamanda her GIF’in altında yazılı spekülatif bilgiler var. Bu, eğer tasvir edilen ünlü insanlar biraz daha uzun yaşasalardı dünyanın nasıl farklı olacağını hayal etmeye çalışıyor.

Sayfayı aşağı doğru kaydırın ve kendiniz görün!

Küçük bir not: Görseller GIF özelliğinde olduğundan üzerine tıklamanız gerekebilir….

  • AMELIA EARHART – HAVACI

Atlantik Okyanusu üzerinden yalnız uçan ilk kadın havacı  1937’de Pasifik Okyanusu üzerinden uçarken kayboldu. 1939’da 41 yaşında iken ölüm ilanı verildi.

Eğer yaşasaydı dünya nasıl farklı olurdu?

Earhart’ın bu zorlu uçuşunun kadınlar için bir fırsat havası yaratmıştı: İlk kadın pilot olmasa da, böyle büyük bir yolculuğa çıkan ilk kadın oldu. Earhart’ın gezisi, kadınların iş gücünden büyük ölçüde yok olduğu bir zamanda denk geldi. O zaman da  kadınlar kariyer olarak ağırlıklı olarak, bugün hala klişeleşmiş kadınsı olan rolleri üstleniyordu (örneğin, öğretmenler ve hemşireler).

Konuyla ilgili literatüre göre, doğrudan Earhart’ın ölümünden sonra gelen II. Dünya Savaşı, yalnızca alanın erkek egemenliğini güçlendirdi. Hükumet, erkek birliklerinin havacılık eğitimini sübvanse etti. Hobileri veya profesyonel olan sivil kadınlar, yakıt maliyetleri nedeniyle havacılıktan uzak tutuldu. İlginçtir ki, pilot lisansı olan birçok kadın bunun yerine öğretmen oldu.

Bazı kişiler, Earhart’ın algılanan başarısızlığının, zamanın kadınları için bir darbe olduğunu iddia edebilir.

Kadınların, erkek egemen alanlarda iş yapamayacağı fikrini doğruladı. Eğer Earhart hayatta kalsaydı (ve yolculuğunu başarıyla tamamlamış olsaydı), daha fazla kadını pilot olmaya teşvik etmiş olabilir ve hükumet kadın pilotları değerli savaş kaynakları olarak görebilirdi. Yaşlandıkça, Amerikalılara, kadınların sağlığına ve iyiliğine daha fazla dikkat etmesi için ilham vermiş olabilirdi.

Genelde kadın pilotların sayısı tarihsel olarak düşük kalmıştır.

  • HEATH LEDGER- AKTÖR

1979 yılında doğan; aktris Michelle Williams’ın babası, 2008’de “Doktor Parnassus’un Imaginarium’u” çekerken aşırı dozda ilaç kullanımına 
maruz kalmış – “ En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” The Dark Knight’da Joker rolüyle onurlandırıldı.

Hala hayatta olsaydı, dünya nasıl farklı olurdu?

Ledger, Hollywood’a genç bir baba olarak gelmiş olsa da – “Sende Nefret Ettiğim 10 Şey” ve “Bir Şövalye Masalı” gibi filmlere imza attı – hızlıca kariyer basamaklarını tırmanmaya başladı. “The Brothers Grimm” ve “Casanova” gibi projelere katıldıktan sonra, Ledger “Brokeback Mountain” da yaptığı çalışmalarla Leading Role ödül adaylığında  En İyi Performansa layık görüldü. “Kara Şövalye” ile.

Yönetmen Christopher Nolan, bir sonraki filminde üçlemesini bitirdiği için, Ledger’ın bu rolü en az bir kez tekrarladığını görebilirdik. Ayrıca yetenekli oyuncunun gelişimini de görmeye devam edecektik. Bir anda bizi kurtuluş için herhangi bir umudun olmadan var olduğuna inanan ve bir sonraki durumda da sevginin her zaman mümkün olabileceğine belki inanmayı başarmış olurduk.

  • Malcolm X

1925’te Omaha, Nebraska’da doğdu, 1965’te 39 yaşında Suikast sonucu öldürüldü. Sivil Hakları Hareketi sırasında bakan ve insan hakları aktivisti

Hala hayatta olsaydı, dünya nasıl farklı olurdu?

İslam ulusunun üç üyesi, belki de örgütün lideri İlya Muhammed ile olan felsefi farklılıklarından dolayı Malcolm X’i öldürdü. İnançlarını yeniden tanımlamaya devam etmesi olasıydı (Müslüman kutsal şehir olan Mekke’ye ilk hac ziyaretinden sonra olduğu gibi). Malcolm X’in mesajı, bir zamanlar savunduğu sert, militan yaklaşımdan yumuşadı.

Suikastı olmasaydı, insanların farklı bir renkte veya inançta olan başkaları için savunuculuk yapmakta daha rahat olmaları muhtemeldir. Malcolm X’in, Martin Luther King Jr.’ın hayal kırıklığına uğramış ve Amerika’nın değişim için toplanmadaki başarısızlıklarına üzülen takipçileri miras alması da mümkün olurdu.

  • Prenses Diana

1961’de doğan Layd Di, 20 yaşında Galler Prensi Charles ile evlendi- 1997’de Paris’te bir araba kazasında meydana gelen yaralanmalar sonucu hayatını kaybetti.

Eğer hala hayatta olsaydı, dünya nasıl farklı olurdu?

Prens Charles’dan boşanmasına rağmen, Prenses Diana, dünyaynın üzerinde durması gerektiğine inandığıkonular üzerine ışık tutmaya devam etti. Kara mayınları, cüzzam ve HIV / AIDS gibi, eğer yaşasa idi, yaşlılar ve dikkat çektiği sorunlar ile ilgili dünya daha güzel bir yer olabilir, yaşlılar daha iyi bakılabilir, HIV korkulan ve kaçılan bir hastalık olmaktan ileri gidebilirdi.

Bugün dikkatini çekmiş olabilecek başlıklar arasında, savaşın yıktığı ülkelerden kurtuluş umuduyla kaçan göçmen mültecilerin durumu bulunmaktadır. Prenses Diana, AIDS’li kişilerin ellerini tutarken göründüğü gibi, bu bireyleri insancıllaştırmaya yardımcı olabilirdi.

Kraliçe Elizabeth’in 90. doğum gününü kutlamasına rağmen, bir noktada Kraliçe Annenin rolünü üstlendiğini görebilirdik. Kraliçe II. Elizabeth’in geçmesinden sonra, Prenses Diana’nın oğlu Galler Prensi William, İngiltere Kralı’nı seçip taçlandırabilirdi.

  • Michael Jackson

1958’de Gary adı ile Indiana’da doğdu; 5 yaşında müzik yapmaya başladı  “Thriller” Kaydedilen ve satılan 33 milyon kopya ile tüm zamanların en çok satan albümü oldu serbest bir reçeteli ilaç ile aşırı doz alarak kalp durması sonucu 2009 yılında 50 yaşında öldü

Hala hayatta olsaydı, dünya nasıl farklı olurdu?

Pop Kralı’ndan daha fazla müzik dinlememiz çok muhtemel. Jackson ölümünden önce bir sonraki albümü olan “This Is It” için çalışıyordu. Bu onu kayıt stüdyosuna girmesini yeni bir albüm üretmesini sağlayabilirdi. Bugün en popüler sanatçılardan bazılarını düşündüğünüzde – Lady Gaga, The Weeknd – ne yazık ki asla geçmeyecek olan bazı şaşırtıcı müzikal işbirlikleri hayal etmek kolay olabilirdi.

1990 yılında eski Cumhurbaşkanı George HW Bush tarafından “On Yıl Sanatçı” olarak adlandırılmış, Jackson’ın hayırsever çalışmalarına devam edeceğini hayal etmek de mümkün olacaktı. Örgütü ile başlattığı çalışmaları, şarkılarından birinin adını taşıyan Heal Vakfı’na devam ettirebilirdi.

Sesi veya kalbi ile de olsa, Jackson muhtemelen dünyayı olumlu bir şekilde şekillendirmeye devam edecekti.

  • Selena

1971 yılında Lake Jackson adı ile, Texas’ta doğdu; müziğe 10 yaşındayken başladı. 1995’te, hayran kulübünün kurucusu tarafından vuruldu. Tejano müziği üzerine bir kadın izi bıraktı

Eğer hala hayatta olsaydı, dünya nasıl farklı olurdu?

Selena, İspanyolca bir albüm için ilk olan Billboard 200’de 1 numara olan ilk stüdyo albümü “Dreaming of You” a tanık olma şansına sahip olacaktı. Bu, daha fazla albüm ve kayıt fırsatlarının ve daha fazla potansiyel müzik ödülü kazanmanın yolunu açabilirdi. Daha geniş bir kitleyle hitap etme şansı bulduğunda, müziğinin geliştiğini görmek ilginç olurdu.

Selena, özellikle üçüncü kuşak Meksikalı-Amerikalı ya da İspanyol mirası olan kadınlar için kültürel bir simge olabilirdi. Bugünün politik iklimi göz önüne alındığında, Selena’nın geri dönüp göçmenlik konusunda sessiz kalması pek mümkün olmazdı.

 

bizce güzel bir çalışma olmuş

 Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR