Bebek Gibi Bir Cilde Sahip Olmak İçin Ne Yapmanız Gerek?


1. Uyumadan önce makyajınızı mutlaka ama MUTLAKA silin.

Üşenmek yok, ‘Ay çok yorgunum, sabaha temizleyeyim’ yok. O makyajın tamamı uyumadan önce bir güzel temizlenecek. Böylelikle gözeneklerinizin tıkanmasını, kırışıklara dolan kirin teninizi yıpratmasını engelleyeceksiniz.

2. Yüzünüzü hafifçe temizleyin, teninize kibar davranın.

Yüzünüzü çok soğuk ya da çok sıcak suyla temizlemek, normal sabun gibi sert ürünler kullanmak, sert bir havluyla kurulanmak… Bunlar teninizi yıpratır, üstelik yüzünüzde bulunması gereken ten yağınızın tamamını alır götürür. Yağsız ten, sağlıksız tendir. Bunlar yerine ılık suyla temizlenin, yumuşak temizleyiciler kullanın, yumuşak bir havluyla kurulanın, kendinize çok sert davranmayın.

3. Teninize uygun ürünler kullanın.

Herkesin cildi gerçekten de farklıdır; her cilt için farklı temizlik ürünleri çıkarılması bir satış taktiğinden ibaret değil. Teninizin tipini iyi biliyor olmanız, alacağınız bakım ve temizlik ürünlerini kendinize uygun seçmeniz çok önemli. Bu yüzden ilk olarak bir dermatologdan (cilt doktoru) randevu almanız mantıklı olacaktır…

4. Mutlaka anti-aging kremler kullanın.

Göz altlarınıza özellikle uygulayın, çünkü göz altlarınız cildinizin en ince ve en hassas olduğu yerdir. Bu yüzden yaşlanma etkilerini yüzünüzün diğer bölümlerine nazaran çok daha hızlı açık ederler. Ancak şunu da unutmamak lazım: Anti-aging (yaşlanmayı önleyici) ürünlerde, bir A vitamini çeşidi olan Retinol maddesi bulunur, retinol vücudunuzun teninizi korumaya yarayan kolajenleri (bir tür protein) salgılamasını hızlandırır. Retinolün güneşle buluşması ise -özellikle hassas ciltlerde- yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden bu ürünler mutlaka gece vakti kullanılmalıdır.

5. Çok içmemeye çalışın 😉

Cildinizi sağlıklı tutmanın bir numaralı yolu, vücudunuzu susuz bırakmamaktır. Vücudunuzu dehidre eden bir numaralı şey de elbette alkoldür. Ayrıca uyumadan önce başucunuzda mutlaka bir bardak su bulundurun.

6. Uyumadan önce nemlendirici kullanın.

Özellikle Güney Kore markaları nemlendirici konusunda epey iyiler, haberiniz olsun. Uyumadan önce nemlendirici ile yüzünüze maske yapın, 20 dakika bekleyin ve temizleyin. Etkisini hemen ertesi sabah göreceksiniz!

7. Geceleri en azından 8 saat uyuyun!

İşte teninizi sağlıklı tutmanın en keyifli kısmı: UYKU! İyi bir uyku çekmezseniz vücudunuzdaki kortizol seviyesi artacak, teninizde iltihaplara ve kaşıntılara davetiye çıkaracaksınız.

8. Sırtüstü yatarak uyuyun…

Bunun iki sebebi var; birincisi yüzünüzde oluşacak yastık kırışıklarına engel olmak. Bir diğeriyse teninizdeki nemin gece boyunca aşağı emilmesini sağlamak; böylelikle çok daha yumuşak bir ciltle uyanacaksınız.

Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı