Beli 80 cm’den fazla olanlar o ülkeye gidemeyebilir!


Rusya beli 80 cm’den fazla olanlar için sürpriz bir uygulama getirmeye hazırlanıyor. Çağımızın hastalığı obezite bütün ülkelerde tehlike arz ediyor. Obeziteyle mücadele amacıyla her ülke belirli adımlar atıyor ve en doğru politikayı uygulamaya çalışıyor. Rusya ilginç bir uygulamaya gitmeye hazırlanıyor. Aslında bu uygulamayı getiren ilk ülke Rusya değil. Ruslar Japonya’da halihazırda uygulanan obeziteyle mücadele politikasını Rusya’ya getirmeyi amaçlıyor. Peki, Japonların uygulamaya koyduğu bu politika obeziteyle nasıl mücadele ediyor?

Japonya obeziteyle mücadele amacıyla çıkarttıkları kanunda kadınlar için 80 cm erkekler için ise 90 cm’yi sınır koyuyor ve bu sınırı aşanlar için belli yaptırımlar uyguluyor. Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu Japonya’daki bu uygulamayı inceleme altına aldı ve Rusya’ya taşımak amacıyla çalışma başlattı.

Kurum başkanı Anna Popova, Rusya’da yükselen obezite oranına karşı Japon modeli bir mücadeleyi getirmenin uygun olacağını söylüyor. Japonya 40 – 75 yaşları arasındaki vatandaşları için her yıl bel ölçümünü zorunlu tutuyor ve bunun için çıkartılan “Metabolizma Kanunu” gereği kadınlarda 80 cm ve erkeklerde 90 cm bel ölçüsünü aşanlar zorunlu danışmanlık hizmetine tabii tutuluyor.

Popova uygulamayı Rusya’ya getirmek için incelediklerini belirtirken uygulamanın çalışanlarının sağlığına dikkat etmeyen iş yerlerine 19 milyon dolara varan cezalar verebildiğinin de altı çiziliyor.

Bir yandan bu uygulamayı ülkeye getirmeye çalışanlar varken diğer yandan uygulama bir hayli eleştiri alıyor. Japonya tek uluslu bir ülke olduğu için halkın vücut tipinin tek tip olması ve uygulamanın Japonya’da istikrarlı bir şekilde yürütülmesi mümkün olabiliyor. Ancak bu uygulamanın bünyesinde birçok ulus ve kültür barındıran Rusya’da uygulanmasının zor olduğu düşünülüyor. Diğer bir itiraz ise insanların obezite gibi bir hastalık yüzünden cezalandırılmasının doğru olmadığı yönünde.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Biçim Seç
Personel test
Kişilik hakkında bir şey ortaya koymayı amaçlayan sorular dizisi
Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Bir Olayı veya Görseli oylamaya sunmak için
İçerik
Gömülü ve Görsellerle içerik paylaşma
Liste
Klasik listeler oluşturun
Geri Sayım Listeleri
Klasik geri sayım listesi oluşturun
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylama Listesi
En iyi liste ögesisin belirlemek için oylamaya sunun
Meme
Özel memeler yapabilmek için kendi resimlerinizi yükleyin
Resim
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF formatı