Bencil insanlar cömertlere oranla daha az kazanıyor


Genelde insanlar zirveye ulaşmak için biraz açgözlü olmak gerektiğini düşünür ama araştırmalar yardımsever insanların daha başarılı olduğunu gösteriyor.

 

Haber Özeti Genelde insanlar zirveye ulaşmak için biraz açgözlü olmak gerektiğini düşünür. Daima insanlar için bir şeyler yapmaya çalışmanın kişinin kendi ilerlemesinin önüne geçeceğinden korkulur. Ama bencillik gerçekten yüksek kazancın anahtarı mı? Personality and Social Psychology dergisinde yayımlanan yeni bir çalışma aksini söylüyor.

Stockholm Üniversitesi Gelecek Araştırmaları Enstitüsü ve Güney Carolina Üniversitesinden araştırmacılar ABD ve Avrupa’da 60 bin kişinin verilerini inceleyerek kişinin toplum yanlısı tavrının (başkalarının iyiliğine ilgi duyması ve bunun için çabalaması) kişinin ne kadar para ve çocuk sahibi olduğuna etkisi olup olmadığını belirlemeye çalıştı. Önceki araştırmalar toplum yanlısı davranışın psikolojik sağlığa olumlu etki ettiğini gösterirken bu çalışmada maddi gelire ve çocuk sayısına bakıldı çünkü araştırmacılar bu verilerin kişinin kendi çıkarına olan kavramları (ekonomi ve evrimsel düşünce) ölçtüğünü düşünüyor.

Daha çok yardımsever insanlar başarılı oluyor

Elde edilen sonuçlar insanlığın geleceği için iyi bir işaret. İncelenen beş farklı araştırma bölümünde de bencil kişilerin en fazla kazananlar arasında yer almadığı ve en az çocuğa sahip olduğu görüldü. Ancak beş çalışmanın dördünde en fazla kazananlar başkalarını en fazla düşünenler de değildi. Araştırma, en fazla kazananların orta derecede toplum yanlısı olanlar olduğunu gösteriyor. Yani bu insanlar genellikle kendilerini düşünmüyor ama her zaman da böyle değiller. (Beş çalışmadan birinde en fazla kazananların en fazla toplum yanlısı olanlar olduğunu not etmek gerek.) Sonuçlar genel olarak çoğu insanın beklentilerine zıt şekilde karşımıza çıkıyor. Başka bir çalışmada araştırmacılar insanların büyük çoğunluğunun, bencil kişilerin toplum yanlısı kişilerden daha fazla para kazanacağını düşündüğü görülmüştü.

 

Bu tarz bir düşünce ile yola çıkılınca, insanlar gerçekten durumu toparlayarak daha büyük gelişmeler imza atabiliyor.


Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR